Sara Kaya 13’üncü duruşmada da tahliye edilmedi

  • 11:51 11 Eylül 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin eski Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya'nın yargılandığı davanın 13’üncü duruşmasında da tahliye çıkmazken, duruşmada dinlenen açık tanık daha önce verdiği ifadelere ilişkin çelişkili beyanlarda bulundu. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde, 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alınarak tutuklanan ve yerine kayyım atanan Nusaybin eski Belediye Eşbaşkanı Sara Kaya hakkında açılan davanın 13'üncü duruşması görüldü. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” iddiasıyla yargılanan Sara, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. 
 
‘Dava hakkında uydurma deliller üretildi' 
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından gelen yeni tanıklıklara dair beyanlar okundu. Ardından iddia makamı önceki celse verdiği mütalaasını açıklayarak, Sara'nın müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi. Ardından savunma yapan avukat Kamuran Tanhan, gelen yeni tanık beyanlarına göre müvekkilinin 2015 yılının 9'uncu ayından bu yana cezaevinde olduğunu hatırlatarak, "Tanık ise Bagok Dağı'nda gördüğünü söylüyor. Bu delil bile Sara Kaya hakkında nasıl uydurma deliller üretildiğini gösteriyor. Bütün hukuksuzluklar bu dosyada birleşmiş durumda. Bir başka tanık 2 saatte 279 kişiyi teşhis etmiş. Bu da imkansız. Bu bile tutanağın önceden hazırlandığını gösteriyor" dedi. 
 
'HDP'de belediye başkanlığı yapmak suç olmuş' 
 
Ardından söz alan Sara da, hukuka olan inancını yitirdiğini dile getirerek, 2015 yılından bu yana cezaevinde olmasına rağmen gizli tanıkların yalan beyanlarda bulunduğunun altını çizdi. Sara, “Kaymakamlık ve Kızılay bünyesinde yardım toplamak Suriye'ye göndermek suç ise evet bu suçu işledim. Belediye başkanlığı yapmamız suç sayılıyor. Tüm deliller uydurma, bu resmi belgelerle ortaya konuldu. Ama hala tutukluluğum devam ediyor. Tahliyem için önünüzdeki belgeler yeterliydi. Üzerime atılan suçlara dair devlet gönderdiği resmi yazı ile 'ben yaptım' demiş. Ama Sara Kaya yargılanıyor. Biz biliyoruz, Kürt olup da HDP'de belediye başkanlığı yapmak bu ülkede suç teşkil etmektedir. Evet, bu suçu ben de işledim" diye konuştu. 
 
Ardından Silivri 5 Nolu Cezaevi'nden bağlanan açık tanık B.Y., Sara’yı tanımadığını belirtirken, önceki ifadesinde Sara ile ilgili söylediklerinde çelişti. Mahkeme başkanı tanığa, önceki ifadesinde yer alan 4 konuda çelişki yaşadığını hatırlatırken, tanık aradan geçen zaman dolayısıyla hatırlamadığı iddia etti.
 
Avukatlar ve Sara’nın tanık ifadelerine karşı beyanlarının ardından ara veren mahkeme, kararını açıkladı. Mahkeme Sara'nın tutukluluk halinin devamına, bir sonraki duruşmanın da 6 Kasım’da görülmesine karar verdi.