‘Buse Şeker davasındaki gizlilik kararı kalkmalı’

  • 15:59 13 Eylül 2019
  • Hukuk
İZMİR - Trans kadın Hande Buse Şekeri önce katleden ardından ise tecavüz eden polis Volkan H.’nin yargılanmasına devam ediliyor. Basına kapalı olan davaya katılan İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Ben bu gizliliği tanımıyorum. Herkesin bu davaya sahip çıkması gerekiyor” dedi.
 
İzmir’in Alsancak semtinde 9 Ocak 2019’da trans kadın Hande Buse Şeker’i işkence ederek katleden ardından ise tecavüz eden polis memuru Volkan H. hakkında görülen davanın ikinci duruşması Bayraklı Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı. Basına kapalı olarak görülen duruşmaya katılan Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu'nun(GCTTKHYB) kurucusu ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, Ebru Kırancı ve İHD İzmir Şube yönetimi duruşmadan çıkarak Adliye önünde basın açıklaması düzenledi.
 
‘Diğer davalar açısından pilot bir dava’
 
Failin polis olduğu katliamların üstünün bir şekilde kapatıldığını ve hiçbir şekilde tutuklu yargılanmadıklarını söyleyen Eren Keskin, bu dosyada da fail polisin önce serbest bırakıldığını, görüntüler ortada olduğu için tutuklandığını söyledi. Mahkemede izletilen görüntülerin korkunç olduğunu söyleyen Eren, “Bir polisin ne kadar kendinden emin bir şekilde ne kadar arkasında bir yapı olduğunun bilincinde olarak silahını çıkarıp kadını vurabilmesi... Yaralı haldeyken başından silah sıkması ve ölü yerde yatarken diğer trans kadına önce tecavüz edip ardından ölü bedene tecavüz etmesi… Bunları nasıl açıklayacaklar. Ama bu görüntüler olmasaydı bu konunun da üzerini kapatacaklardı. Biz İHD ve GCTTKHYB olarak izledik. Bunun dışında LGBTİ bireyleri ve onların avukatları vardı. Ne kadar kendimize ilerici devrimci ne dersek diyelim bu toplum homofobik. Bence oldukça pilot bir dava kabul edilmeli ve tüm insan hakları örgütleri bu davanın takipçisi olmalı” dedi.  
 
‘Devlet güçlerinin suçları cezasızlıkla sonuçlanıyor’
 
Davanın “kasıtla öldürme” suçu ile açıldığını ancak “canavarca hisle öldürmek” suçunun işlendiğini dile getiren Eren, önceki gün Diyarbakır’da zırhlı aracın altında kaldığı için hayatını kaybeden 6 yaşındaki Efe Tektekin’e de değinen Eren, “Büyük bir cezasızlık söz konusu, eğer suç devlet güçleri tarafından yapılıyorsa bu dava örnek bir dava olmalı. Çünkü görüntü var. Herkesin bu davaya sahip çıkması gerekiyor. Çünkü silahlı bir devlet memurunun memur kimliği ile kendisini ne kadar özgür hissettiğini görüyoruz. Aynı panzerin çocukları ezmekte özgür hissettiği gibi. O panzeri kullanan da o kadar emin ki ama tutuklanmadı bile. Burada yakalandılar en önemli yanı bu” diye belirtti. 
 
‘Pakize Hazar’ın da görüntüleri vardı’
 
Lice’de 2018 Mayıs ayında panzer altında bırakılarak katledilen 85 yaşındaki Pakize Hazar’ın katledildiği ana ait görüntülerinin olduğunu fakat yine cezasızlık politikasının izlendiğini hatırlatan Eren “90’larda da örneklerini gördük. Bu coğrafya ölü çocuklar coğrafyası. Hiçbirinin sonucu alınmamış cezası verilmemiş suçlular cezalandırılmamış. Hala Mehmet Ağar mitinglerde konuşuyor” dedi.
 
‘Dosyadaki gizlilik yanlış bir karar’
 
Mahkemeyi kadın ve LGBTİ kurumlarının dışında kimsenin izlemediğini söyleyen Eren bütün toplumun arka planındaki transfobinin araştırılması gerektiğini belirtti. Eren, “Fail ‘kendimde değildim’ diyor ama sapasağlam ayakta. Hatırladığı her şeyi de kendi lehine hatırlıyor. Raporlarda da var. Bu davada gizlilik kararı var ama ben bunun gizlilik kararının ihlali olduğunu düşünmüyorum çünkü bu tüm toplumu ilgilendiren bir şiddet olayı. Toplumun bilinçlenmesi için bu olayı söylemesek de bunları söylenmesi gerekiyor. Bunları gizlemek suç. Ben bu gizliliği tanımıyorum. Ailesinin bireylerinin de gizlilik kararı var ona saygı duyuyorum” şeklinde konuştu. 
 
Duruşma basına kapalı olarak devam ediyor.