Derik’te 50 çocuğu istismara maruz bırakan erkeğe 80 yıl hapis cezası

  • 16:20 17 Eylül 2019
  • Hukuk
MARDİN - Derik ilçesinde 50 çocuğu cinsel istismara maruz M.Ş.Y isimli erkeğin yargılandığı davanın karar duruşmasında, faile toplamda 80 yıl 10 ay hapis cezası verildi. 
 
Mardin'in Derik ilçesinde 2017 yılının Mart ayında yaşları 6 ile 12 arasında değişen 50 öğrenciyi cinsel istismara maruz bırakan okulun temizlik görevlisi M.Ş.Y. isimli erkeğin tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Mardin 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sabah saatlerinde başlaması beklenen duruşma öğleden sonraya sarktı. Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Sanık M.Ş.Y tutuklu bulunduğu Mardin Cezaevi’nden getirilerek duruşma salonunda hazır edildi. Duruşmaya Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, Mardin Şahmeran Kadın Platformu ve Rosa Kadın Derneği üyeleri izleyici olarak katıldı. 
 
Sanık avukatlarının savunmaları tepki çekti! 
 
Savunma yapan avukatlar şikayetini geri çeken ailelerin baskı altında ifade değiştirdiğini söyleyerek, sanığın cezalandırılması gerektiğini ifade etti. 
 
Daha sonra savunma yapan sanık M.Ş.Y ise ifadelerin kendisine komplo kurularak verildiğini iddia ederek, beraatini talep etti. M.Ş.Y’nin ardından savunma yapan avukatlarından birinin savunma esnasında "50 kişiye aynı anda istismar mümkün mü?” sorusunu sorması ve bu esnada savunmalarıyla suçu meşrulaştırmaya çalışması tepkilere neden oldu.
 
Faile 80 yıl hapis cezası verildi 
 
Alınan savunmaların ardından mahkemeye heyeti duruşmaya 5 dakikalık ara verdi. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti “cinsel istismar”, “tehdit” ve “küçük yaşta cinsel istismar” suçlarından failin cezalandırılmasına karar verdi.
 
Mahkeme heyeti sanığa 4 çocuk için “ölümle tehdit” suçundan ayrı ayrı 4 yıl hapis, 8 çocuk için ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis, 5 çocuk için ayrı ayrı 3 yıl 5 ay, yaşları 12'den küçük 9 çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan ise ayrı ayrı 3 yıl bir ay hapis cezasına ve son olarak da 46 çocuk için de failin mahkumiyetle cezalandırılmasına karar verdi. 
 
Mahkeme heyeti fail M.Ş.Y'ye toplamda 80 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Ayrıca M.Ş Y'nin tutukluluk halinin devamına da karar verildi.