Polis korumasındaki kadın katledilmek istendi, fail serbest bırakıldı

  • 15:53 18 Eylül 2019
  • Hukuk
VAN - Polis korumasındaki E.D.’yi katletmeye çalışan fail erkek G.O., savcı tarafından serbest bırakılırken, iki ayı aşkın bir zaman geçmesine rağmen erkek hakkında iddianame hazırlanmadığı belirtildi. 
 
Kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken, uzaklaştırma kararları bile faillerin kadınları katletmesine ya da şiddete maruz bırakmasına engel olamıyor. Bu kadınlardan biri olan 21 yaşındaki  E.D., önce G.O. isimli erkek tarafından tehdit edildi, ardından ise katledilmeye çalışılarak yaralandı.  
 
15 Temmuz günü Van’da yaşanan olayda E.D., hem yüz yüze hem de telefonla kendisini ölümle tehdit eden G.O. isimli erkek hakkında şikayetçi olmak için 2 Nisan Polis Karakolu’na gitmişti. Burada fail erkek G.O. hakkında şikayetini belirtirken, ayrıca kendisi için koruma talep eden E.D., arkadaşıyla beraber karakoldan ayrıldıktan sonra İki Nisan Bulvarı’nın yakınlarında saat 20.30 sıralarında katledilmeye çalışıldı. Yanında polis koruması olmasına rağmen G.O. tarafından katledilmeye çalışılan E.D.,  kesici silahla yüzünden yaralanırken, arkadaşı ise darp edilmişti. 
 
Ardından hastaneye götürülen E.D.’nin şikayeti üzerine Van Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında fail erkek G.O., gözaltına alınırken, savcılık sorgusu ardından “basit yaralama” suçundan serbest bırakıldı. 
 
Yüzündeki yara nedeniyle tedavisi süren E.D. ise avukatı aracılığıyla davanın açılması için hazırlıklarına başladı. Ancak avukatın tüm girişimleri sonucunda G.O. hakkında sadece 7 gün ceza istendi. 
 
G.O. hakkında verilen 7 günlük ceza bile henüz uygulanmazken, yaşananların üzerinden iki ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen savcının iddianame hazırlamadığı belirtildi.