Leyla’nın annesi Şükran Aydemir: Şikayetçiyim

  • 14:52 20 Eylül 2019
  • Hukuk
AĞRI - Bezirhane köyünde kaybolduktan 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in katledilişine ilişkin görülen duruşmada konuşan annesi Şükran Aydemir, “Kim yaptıysa şikayetçiyim” derken, baba Nihat Aydemir ise sanıklar dışında şüphelendiği kişilerin olduğunu öne sürdü.
 
Ağrı'da bayram ziyareti için gittiği dedesinin köyünde 15 Haziran 2018 tarihinde kaybolan ve 18 gün sonra cenazesi bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'in katledilişine ilişkin biri tutuklu 7 sanığın yargılanmasına Ağrı 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Leyla'nın annesi Şükran, babası Nihat Aydemir ve yakınlarının da katıldığı duruşmayı  Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan ve Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan ile Ağrı, Erzurum ve Van barolarından avukatlar da izledi. Sanıkların "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "iştirak halinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 14'er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada sanıkların dinlenmesine devam edildi.
 
İfadeleri alınan 6 sanık suçlamayı kabul etmeyerek olayla ilgileri olmadığını iddia etti. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadesi alınan tutuklu Mehmet Ali Aydemir de, suçlamaları reddederken, hakim "Jandarmayı yanlış yönlendirdin diye beyan var" dedi. Tutuklu Mehmet, bu iddiaları da reddetti.
 
Savcıdan Nihat Aydemir’e: Köy girişindeki kameralar bozuk
 
Leyla’nın annesi Şükran Aydemir, "Susma hakkımı kullanıyorum. Benim çocuğumu soydular, aç bıraktılar. Bu zulümdür. Gözümle görmediğim için şu an bir şey demeyeceğim. Kim yaptıysa şikayetçiyim" ifadelerini kullandı. Baba Nihat Aydemir ise, Leyla kaybolduğunda devlet kurumlarına gittiğini belirterek, şunları söyledi: "Bütün devlet yetkililerine söyledim arayın diye. Savcıya gidiyorum. Derdimi anlatamıyorum. Savcı beni yanından kovdu. Savcıya ‘Köyün girişinde kameralar vardı. Kameraları neden çektiniz’ diye sordum. Savcı kameraların bozuk olduğunu söyledi. Kardeşlerimden şikayetçi değilim. Görmediğim bir şeye nasıl şikayetçi olurum. Fakat şüphelendiğim kişiler var. Bunlar A.K., M.K., E.D., Ç.K.'den şüpheleniyorum. Çünkü E.D, olaydan bir gün önce beni Doğubayazıt’a yönlendirdi. Ç.K. Leyla'yı aradığında telefonla sürekli telaşlı bir şekilde konuşuyordu ve yanımıza gelmiyordu. İletişimi benimle koptu."
 
İfadelerin ardından mahkeme heyeti karar için ara verdi.