‘Evlilik içi tecavüz' suçu iddianamede yer almadı

  • 16:17 9 Ekim 2019
  • Hukuk
İZMİR - Daha önce nişanlı olduğu B.'ye tecavüz eden Tolga Atıcı’nın yargılandığı dava iddianamesinde “evlilik içi tecavüz” suçunun yer almamasına tepki gösterildi. Karar duruşması görülen davada sanığa verilen ceza ise UYAP üzerinden açıklanacak.
 
İzmir’de eski nişanlısı B.’yi cinsel saldırı, hakaret ve tacize maruz bırakan Tolga Atıcı’nın yargılandığı davanın karar duruşması Bayraklı Adliyesi 52’nci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatlarının yanı sıra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Hilal Susuz müdahil oldu. Duruşmaya fail erkek katılmazken davayı Kadın Meclisleri takip etti. 2017’de başlayan davada fail erkeğin cinsel saldırı suçuna iddianamede yer verilmedi. Sanığın hakaret ve tacizden aldığı cezanın miktarı ise mahkemede söylenmedi.
 
Sanık duruşmalara katılmadı
 
Duruşma mahkemedeki tek tanığın kimlik bilgilerinin alınması ile başladı. Tanık ifadesinde, Tolga Atıcı’nın şiddet ve tacizini doğrularken, hakim telefon kayıtları ve tanık beyanları doğrultusunda ilk duruşmanın dışında davaya katılmayan fail erkek hakkında hakaret ve taciz suçlarından indirimsiz ceza verdiğini beyan etti.
 
Duruşmada konuşan KCDP’den Hilal Susuz, evlilik içi yaşanan tecavüzün mahkemelerde cinsel saldırı suçu olarak değerlendirilmediğini belirterek, B.’nin eski nişanlısı Tolga Atıcı’nın işlediği tecavüz suçunun iddianamede yer almadığına atıfta bulundu. Hilal, evlilik içi yaşanan tecavüzün mahkemelerce meşrulaştırıldığını kaydederken, tecavüze maruz kalan kadınların beyanının esas olduğunun hukuken de belirtilmiş olmasına rağmen uygulanmadığını vurguladı. Türkiye’de tecavüze maruz kalan kadınların sadece yüzde 11’inin adli makamlara başvurabildiğini söyleyen Hilal, faillerin lehine olan bu tür durumların failleri cesaretlendirirken suça maruz kalan kadınların ise adli makamlara başvurma cesaretini gösterememelerine neden olduğunu dile getirdi.
 
Hakim cezanın Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile avukatlara beyan edileceğini söyleyerek davanın her iki taraf için istinaf yolunun açık olduğunu hatırlattı.