Ercan Uysaler’in yardımcısı da bir kadına hakaret ve darptan mahkemelik oldu

  • 09:06 11 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - Kayyım zamanında dönemin Kent A.Ş. Müdürü Ercan Uysaler'in yanında müdür yardımcısı olarak çalışan Mehmet Bulut adında bir erkeğin geçtiğimiz yıl bir kadını zorla araca bindirip darp ettiği ve tehditlerde bulunduğu öğrenildi. Kadının şikayeti üzerine Kızıltepe Asliye Ceza Mahkemesince hazırlanan iddianamede, sanık Mehmet Bulut ve yanında bulunan iki kişinin cezalandırılma talebi ile yargılanmasına karar verildi.
 
Mardin'de 2016-2019 yılları arasında kayyımla birlikte işe alınan ve Kent A.Ş.'ye Ercan Uysaler'in yanında yardımcı olarak görev yapan Mehmet Bulut'un E.G. (38) adında bir kadını kaçırarak darp ettiği ve "Seni burada barındırmam" diyerek tehditlerde bulunduğu öğrenildi. 2018'in Mart ayında yaşanan olayda şu an TEDAŞ İl Müdürü olarak görev yapan Mehmet Bulut’un kendisinden ayrılan kadını tehditlere maruz bıraktığı öğrenildi. Kadını sürekli taciz ettiği sonrasında zorla bindirdiği araçta darp ederek tehditlere maruz bırakmasının ardından kadının şikayeti üzerine soruşturma başlatıldı.
 
Ercan Uysaler’in yardımcısına hakaret ve darptan soruşturma
 
17 Mart 2018 tarihinde yaşanan olaydan sonra kadının şikayeti üzerine Kızıltepe 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Mehmet Bulut ve yanında bulunan A.V.A., Z.U.G. adında iki erkeğin "birden fazla kişi tarafından birlikte kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, basit yaralama, hakaret, birden fazla kişi ile tehdit" suçlarıyla cezalandırılması talebiyle bir iddianame hazırlandı. İddianamenin kabulünün ardından görülen ilk duruşmada Mehmet Bulut suçlamaları reddederken, kendini aklama yolunu seçti.
 
Mahkeme heyeti hazırlanan iddianamede, kadının beyanlarını, hastane raporlarını okudu.
 
‘Seni burada barındırmam’
 
Olaydan yaklaşık bir yıl sonra 14 Mayıs tarihinde hazırlanan iddianamede müşteki kadın E.G.'nin ifadeleri şu şekilde yer aldı: “Şahıs Mehmet Bulut olayın olduğu gece sarhoş bir şekilde arayarak ‘Nerede olduğunu söyle söylemezsen sinyallerden bulurum’ dedi.  Şüpheliler Mehmet Bulut, V.A beni zorla bir araca bindirdiler. Yolda aracın içinde bulunduğumuz sırada Mehmet Bulut boğazımı sıktı ve darp etti. Sonrasında araç ile Aşiti Mahallesi’ndeki bir eve götürdüler. Bu adreste bulunduğumuz sırada Mehmet Bulut burada beni daha fazla darp etti. Ardından ‘Seni burada barındırmam. Senin her şeyini almasını bilirim. Seni rezil edeceğim. Seni ekmeğe muhtaç edeceğim’ tarzında tehditlere maruz bıraktı. Saat 08.00 sıralarında Mehmet Bulut beni tekrardan eve bıraktı. Bende Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne giderek tedavimi yaptırıp eve geri döndüm.”
 
Hastane raporları darbı doğruladı
 
Müştekinin olay sonrasında 25 Nisan 2018 tarihinde şikayetçi olması üzerine soruşturma işlemlerinin başlatıldığı ve şüphelilerden alınan ifadelerde şüphelilerin suçlamaları kabul etmediği görüldü. Soruşturma kapsamında hastaneden alınan bilgiler ise şöyle: “17 Mart 2018 tarihli Kızıltepe Devlet Hastanesi'nin genel adli muayene raporuna göre müşteki E.G’nin baş ve boyunda hassasiyet, ekimoz abrazyon, skar mevcut olduğu, sol göz elmacık kemiği üzerinde şişlik ve hassasiyet mevcut olduğu, kaburga da hassasiyet, sol el işaret parmağı orta hatta 0.5 cm'lik bir abrazyon olduğu belirlendiği ..." ifadelerine yer verildi.
 
Mahkeme ceza istemiyle yargılamaya karar verdi
 
Alınan ifadeler ve toplanan deliller ardından mahkeme heyeti şunları kaydetti: “Tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde müşteki beyanları, bilgi sahibi, hastane raporu, olay ve oluş şekli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, karşı kasten yaralama ve hakaret suçları işlediği ve şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte olduğu ve şüphelilerin cezalandırılması talebiyle davanın yürütülmesine karar verilmiştir.”
 
Mahkeme heyeti faillerin tutuksuz yargılanmasına karar vererek bir sonraki duruşmayı 14 Kasım tarihine erteledi.