Nusaybin Davası’nda 4 kişiye daha ceza verildi

  • 11:12 12 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin Davası’nda yargılanan tutuklu Bayram Sevgin ve Hatip Oyman'a ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası, Ercan Dolaşır’a 10 yıl, Şükrü Aybek’e ise 35 yıl 10 ay hapis cezası verildi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde kentten tahliye edildikten sonra gözaltına alınarak tutuklanan 17’si çocuk 70 kişinin hakkında açılan iki ayrı davanın tefrik edilmesinin ardından başlayan duruşmalar devam ediyor. Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmalarda, dün de tutuklu Şükrü Aybek, Hatip Oyman, Bayram Sevgin ve Ercan Dolaşır hakkında çeşitli cezalar verildiği öğrenildi. 
 
Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından daha önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ercan Dolaşır'a, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlaması ile 10 yıl hapis cezası verildi.
  
Bayram Sevgin ve Hatip Oyman hakkında ise, ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl hapis cezası verildi. 
 
Tutuklandığı dönem 18 yaşının altında olan Şükrü Aybek’e de müebbet hapis cezası verildi. Ceza, olay tarihinde yaşı 18’in altında olduğu gerekçesi ile 35 yıl 10 aya düşürüldü.