Cinsel saldırıya karşı özsavunma uygulayan Leyla’ya 10 yıl hapis

  • 12:18 16 Ekim 2019
  • Hukuk
ANTALYA - Mahkeme heyeti, Korkutelin’de kendisini sistematik cinsel saldırıya maruz bırakan Durmuş Tayyar’ı özsavunmasını uygulayarak öldüren Leyla’yı 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. 
 
Antalya’nın Korkuteli ilçesinde Leyla U. isimli kadın, geçtiğimiz Şubat ayında Durmuş Tayyar isimli erkeğin sistematik tecavüzüne karşı özsavunmasını uygulayarak Durmuş Tayyar’ı öldürmüştü. Leyla, haber verilmesi üzerine olay yerine gelen polis tarafından gözaltına alınmış, sevk edildiği mahkemece tutuklanarak çocuğu ile birlikte cezaevine gönderilmişti. 
 
Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Leyla’nın duruşması görüldü. Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada Leyla, daha önce verdiği ifadelerini tekrar etti. 
 
‘Kadınlar eşya gibi görülmekte’
 
Leyla’nın avukatı Toygahan Turan ise yaptığı savunmada şunları kaydetti: “Müvekkilimin maktulü neden öldürdüğüne müvekkilimin gözüyle bakılması gerekiyor. Burada maktulün amacı cinsel saldırı, müvekkil de buna izin vermiyor, istemiyor. Müvekkilim maktulden uzak durmaya çalışmıştır. Maktulün sabıka kayıtları dikkate alınmalıdır. Müvekkilim ile ilgili verilecek karar, Türkiye'de bir kadının kendini savunması açısından verilecek emsal bir karar olmalıdır. Ülkemizde kadınlar kendilerini savunmaktan çok bir eşya gibi görülmektedir. Vicdanlara hitap edecek bir karar bekliyorum." 
 
Son sözü sorulan Leyla, “Çocuklarımın biri dışarıda, biri de benim yanımda içeridedir. Ailevi durumumun gözetilerek en azından tutuksuz yargılanmak üzere tahliyemi istiyorum" dedi.
 
Mahkeme heyeti, sanığı önce 'kasten insan öldürmek' suçundan ömür boyu hapse mahkum etti. Ardından ağır haksız tahrik indirimiyle cezayı 12 yıla indirdi. Takdir indirimi de uygulayarak 10 yıla düşürdü. Tutukluğuna devam kararı verilen Leyla U., infaz yasasına göre, cezaevinde yattığı süre de göz önünde bulundurularak, 5 yıl sonra tahliye edilecek.