‘Halk mahkemelerinde yargılanacaksınız’

  • 19:28 16 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN -Tefrik edilen Nusaybin Davası duruşmalarından 7'si bugün görüldü. 4 tutuklunun duruşması ertelenirken, 3 tutukluya ceza yağdı. 3 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası alan sanatçı Erkan Benli, "Halk mahkemeleri tarafından yargılanacağınızı bilmenizi isterim” savunmasında bulundu. 
 
 Mardin'in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen dava duruşmalarının bazıları bugün görüldü. Mardin 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılamalar kapsamında bugün 7 kişi hakkında açılan dava duruşması görüldü.  
 
‘Kürt halkının şehirleri yıkılmakta ve bombalanmaktadır’
 
İlk olarak 17 yaşındaki F.A. hakkında açılan dava duruşması görüldü. Yaşından kaynaklı duruşması kapalı yapılan F.A.'nın Kürtçe savunma yaptığı öğrenildi. F.A.'nın verdiği savunmada şunları söyledi aktarıldı: "Bu gün de Türk Devleti'nin soykırımı Kürt halkının üzerinde vardır. Bu gün de Kürt çocukları panzer ve tankların altında ezilmektedirler. Bu gün de Kürt halkının şehirleri yıkılmakta ve bombalanmaktadır. Bu yaşananlar gösteriyor ki devletin Kürt halkına karşı özel savaşlar politikası devam etmektedir."
 
Savunmasında "Özyönetim Modeli'ne" değindiği öğrenilen F.A. şunları kaydetti: "İstenen demokratik ve özgür yaşamdır. Cizre, Şırnak, Silopi, İdil, Nusaybin, Sur ve birçok Kürdistan şehri, bu yok etme savaşının bitmesi için özerklik ilan etti. Bu meşru ve aynı zamanda demokratik bir istekti. Bu istek karşısında devletin tavrı yok etme ve sokağa çıkma yasakları olmuştur. Bu yasaklarda yüzlerce sivil devlet tarafından öldürülüp katledildi. Yüzlerce kişi işkencelere maruz kalıp tutuklandı. Cizre bodrumunda ne yaşandığını çok iyi biliyoruz. Kürt halkı Cizre katliamını asla unutmayacaktır. Ve bir gün hesabı da ağır bir şekilde sorulacaktır.”
 
F. A.'nın savunmasını, “Bijî serok Apo” ve “Bijî biratiya gelan” sloganlarıyla sonlandırdığı öğrenildi. Savunmanın ardından mahkeme kararını açıkladı. Bu sırada ayağı kalkmayı reddeden F.A.'nın askerler tarafından zorla ayağa kaldırılmak istendiği kaydedildi. Bunun üzerine F.A. yere oturarak slogan attı. Askerlerin, F.A.'nın ağzını kapatarak duruşma salonunu dışına çıkardığı belirtildi. 
Konuya ilişkin konuşan F.A.’nın avukatı, yaşanan durumla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı. 
 
21 yıl 7 ay hapis cezası verildi
 
Mahkeme, olayların yaşandığı süreçte F.A.'nın 12 ila 15 yaş gurubu arasında olduğundan kaynaklı, “Devletin Birliği ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” iddiası ile 13 yıl hapsine karar verdi. Mahkeme, ayrıca “Kasten Öldürmeye Teşebbüs” iddiası ile 7 yıl 6 ay, “Kamu Malına Zarar Verme” iddiası ile de bir yıl bir ay hapis cezası verilmesine karar verdi. 
 
‘Bu Anayasa Kürt halkını inkar eden bir anayasadır’
 
F.A.'nın duruşmasının ardından sanatçı Erkan Benli’nin duruşması görüldü. Avukatın hazır olduğu duruşmada Kürtçe savunma yapan Erkan Benli, "Son 40 yıldır PKK öncülüğünde mücadele sürüyor ve sürdürülüyor. Burada hiçbiriniz Kürdistan’daki sosyolojik yapıyı bilmiyorsunuz. Siz burada katliamcı, soykırımcı ve faşist yapıyı savunuyorsunuz. Bu yüzden adil olmayan kararlar veriyorsunuz. Yaşlısı kadını herkesi cezalandırıyorsunuz. Bu Anayasa Kürt halkını inkar eden bir anayasadır” ifadelerini kullandı. 
 
Erkan, “Kararınızı bilmiyorum. İktidarın güdümündeki yargı, kendine yakışan bir tavır takınmış. Halk mahkemeleri tarafından yargılanacağınızı bilmenizi isterim” ifadelerini kullandı. 
 
3 ağırlaştırılmış müebbet verildi
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme, “Devletin Birliği ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” iddiası ile Benli'ye 3 kez ağırlaştırılmış hapis cezası verdi. Ayrıca, “Kasten Öldürmeye Teşebbüs” iddiası ile 15 yıl, “Kamu Malına Zarar Verme” iddiası ile 3 yıl, “Basın Yayın Yoluyla Örgüt Propagandası” iddiası ile de 1 yıl 15 ay hapis cezası verildi.  
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi
 
Daha sonra, Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Sadık Tan hakkındaki dava görüldü. Mahkeme, Sadık’a"Devletin Birliği ve Ülke Bütünlüğünü Bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “Kasten Öldürmeye Teşebbüs” iddiası ile 15 yıl, “Kamu Malına Zarar Verme” iddiası ile 3 yıl hapis cezası verdi.
 
4 tutuklunun duruşması ertelendi
 
Ardından duruşması görülen tutuklu Mehmet Faruk Engin ise, iddianamesinin eksik olmasını gerekçe göstererek, savunma yapmayacağını belirtti. Faruk, iddianamenin tekrardan kendisine gönderilmesini talep etti. 
Mahkeme, yeni bir iddianame gönderilmesi talebini reddederek, 6 Aralık 2019 tarihine ertelediği duruşmada karar vereceğini açıkladı. 
 
Öte yandan, tutuklu Ramazan Eroğlu’nun bir sonraki duruşması 11 Kasım 2019 tarihine, tutuklu Resul Ergün’ün duruşması 22 Kasım 2019 tarihine, tutuklu Oktay Gül duruşması ise ileri bir tarihe ertelendi.