16 yaşındaki Mazlum’u katleden polisin yargılandığı dava ertelendi

  • 16:12 18 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe'de 4 yıl önce 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın katledilmesine ilişkin polis memuru Süleyman Esenboğa hakkında yeniden başlayan davanın 3'üncü duruşması ertelendi.
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 28 Ağustos 2015 tarihinde 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın katledilmesine ilişkin polis memuru Süleyman Esenboğa hakkında verilen karara yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine yeniden başlayan davanın 3'üncü duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Mazlum'un ailesi ve avukatları hazır bulundu. Sanık Süleyman Esenboğa ve avukatı ise, Mersin Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
 
Sanık polise beraat talebi
 
Duruşmada ilk olarak söz verilen sanık Süleyman Esenboğa, daha önce verdiği savunmayı tekrarladığını belirterek, beraat talebinde bulundu. Ardından konuşan sanığın avukatı Ahmet Haluk Kan ise, müvekkilinin suç işleme kastı olmadığını iddia etti. Ahmet Kan, daha önce müvekkili hakkında verilen ertelemeli 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası doğrultusunda karar verilmesini talep etti.
 
‘Savcı görevinden men edilsin’ talebi
 
Mazlum'un aile avukatlarından Tahar Erdem ise, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, “Mütalaada sanık müvekkil ibaresi geçmiştir. Tarafsızlık konusunda bu nedenle endişeye düştük. Savcıların da hakimler kadar tarafsız davranması gerekir. Sunulan mütalaada tarafsızlığa gölge düşürüldüğünü düşünüyoruz. Biz bu nedenle ilgili mütalaayı sunan sayın savcının görevinden men edilmesini talep ederiz” dedi.
 
Savunmaların ardından mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 21 Ekim'e erteledi.