KESK’li kadınlardan Şengül’ü katleden erkeğe verilen beraat kararına tepki

  • 18:13 18 Ekim 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - KESK İstanbul Kadın Meclisi,  katledilen öğretmen Şengül Karaca davasında sanığa beraat kararı verilmesine tepki göstererek, “Bir kez daha erkek yargının tecelli ettiğini görüyoruz”  dedi.
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK)  İstanbul Kadın Meclisi,  4 Mayıs 2017’de pencereden atılarak katledilen öğretmen Şengül Karaca’nın davasında sanığın beraat etmesine ilişkin Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) İstanbul  3 No’lu Şube’de basın toplantısı düzenledi
 
Açıklamayı kadınlar adına Eğitim Sen 7 No’lu Şube Kadın Sekreteri Şaheser Kocakaya yaptı. 17 yılda toplumsal yaşamın her yerinde binlerce kadının katledildiğine dikkat çeken Şaheser, kadınların şiddetten kurtulmak için devletin kurumlarına başvurduğunu ancak, kadınların korunmadığını söyledi. “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” diyen Şaheser, "Kendi hayatlarını korumak için ölmemek için hayatlarını savunan ve nefsi müdafaa gösteren kadınlara ise en ağır cezayı vermekte hiç tereddüt göstermiyorlar" diye belirtti.
 
‘Şengül intihar edecek biri değil’
 
Üyeleri Şengül Karaca'nın erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini vurgulayan Şaheser, Şengül’ün davası hakkında şu bilgileri verdi: “Soruşturma aşamasında sanık Hasan Aydın çelişkili ifadeler vermiş 'Şengül intihar edecek biri değil' demiştir. Ancak mahkemede ifadesini değiştirerek 'Şengül bunalımdaydı' diyerek intihar ettiğini öne sürmüş ve duruşmalar boyunca da sürekli çelişkili ifadeler vermiştir. Evin her tarafının dağınık olmasını açıklayamamış ve Şengül’ün nasıl öldüğüne ilişkin yalan yanlış ifadeler vermiştir. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği bilirkişi raporunda 'intihar mı cinayet mi olduğu belli değil' şeklindeki şüpheli bulguya dayanarak mahkeme sanık Hasan Aydın’ın beraatına karar vermiştir.” 
 
‘Kararı hukuk ile bağdaştırmıyoruz’
 
Beraat kararının olduğu gün, Şengül’ün avukatının aynı gün, aynı saatte başka bir davası olduğu için mahkemeye katılamadığını dile getiren Şaheser, avukatın mazeretinin kabul edilmediğini ve duruşmanın avukatsız görüldüğünü söyledi. Şaheser, “Savunmanın olmadığı bir mahkeme heyetinin bu tutumunu son derece yanlış buluyor ve hukuk ile bağdaştırmıyoruz" diye belirtti. Şengül’ün faili olan erkeğin beraat etmesini kabul etmediklerini sözlerine ekleyen Şaheser, "Bir kez daha erkek yargının tecelli ettiğini görüyoruz. Erkek şiddeti sonucu kaybettiğimiz tüm kadınlar için erkek adalet değil gerçek adalet sağlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.