Emine Bulut davası: Sanık avukatı haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi

  • 12:45 21 Ekim 2019
  • Hukuk
KIRIKKALE - Kırıkkale’de Emine Bulut'u katleden Fedai Varan'ın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında konuşan sanık avukatı Ersoy Aytaç, 4 polisin dinlenmesini ve müvekkiline haksız tahrik indirimi uygulanmasını istedi.
 
Kırıkkale'de 18 Ağustos'ta Emine Bulut'u katleden Fedai Varan'ın yargılandığı davanın ikinci duruşması Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Polis, duruşma nedeniyle adliye önünde ve içinde geniş güvenlik önlemleri alarak kimlik kontrolü yaptı.
 
Duruşmaya, "canavarca hisle tasarlayarak öldürme" suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Fedai Varan ile maktul Emine Bulut'un anne, babası, ailesi ve çok sayıda avukatı katıldı. 
 
Kota uygulaması
 
Duruşma öncesi mahkeme heyeti salona 10 kişilik kota getirdi. Duruşma salonuna giremeyen kadınlar ise tepki göstererek duruşmayı izleyeceklerini belirtti. Kadınların tepkilerden sonra mahkeme heyeti kotayı 25 kişiye çıkardı. 
 
Emine Bulut'un cezaevindeki kardeşleri Mikail ve Bekir Bulut, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Emine Bulut ve Fedai Varan'ın çocuğu F.B.V ise duruşmaya getirilmedi. 
 
Sanık avukatı: Taleplerimiz kabul edilmeden müvekkilim savunma yapmayacak
 
Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada ilk olarak söz alan sanık avukatı Ersoy Aytaç, kovuşturmanın genişletilmesine dair talepleri olduğunu aktararak, taleplerini şöyle sıraladı: "Birincisi kadın örgütlerinin davaya dahil edilmesidir. İkincisi dosya içeriğinin eksiksiz olarak tüm dijital verilerle birlikte sivil toplum kuruluşları ile paylaşılması. Üçüncüsü sanığın sorgusundan sonra ilk celse dinlenen tanıkların tekrar dinlenmesi. Dördüncü talebimiz F.B.V'ye uzman eşliğinde sorularımızı yöneltmek istiyoruz." 
 
4 polisin mahkemede dinlenmesini istedi
 
Görüntülerin kendilerine verilmesini isteyen sanık avukatı Ersoy, “Bu taleplerimiz kabul edildiği takdirde sanık susma hakkını kullanmayacak. Emine Bulut'un karakola girdiği açık. Kolluğun ihmalinin araştırılması bir yana Emine Bulut'un karakola gitmesiyle birlikte bir tutanak tutulmuş. Emine Bulut karakoldan 14.49'da ayrılırken Emine Bulut karakoldan ayrıldıktan sonra tutanak tutulmuş. Ama net saati belli değil. Belki de cinayetten sonra tutulmuş olabilir. Tutanakta imzası olan dört memurun soruşturma geçirmesi için savcılığa suç duyurusunda bulunduk ama en azından bu dört polisin tanık sıfatıyla mahkemeye gelip dinlenilmesini talep ediyoruz. Müşterek çocuk velayeti. Çocuğun adlı dinlenme odasından dinlenilmesi ve çocuğu dinlenilmeden duruşmaya yarım saat ara verilmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
Ersoy, 4 polis hakkında idari soruşturma başlatıldığını da belirtti. 
 
Ardından söz olan Sanık Fedai Varan, "Avukatın söylediklerine katılıyorum taleplerimiz kabul edildikten sonra konuşma hakkımı kullanacağım" diye belirti. 
 
Cezaevinden SEGBİS ile bağlanan Emine Bulut'un kardeşi Bekir Bulut," Çocuk gereken her şeyi konuştu. Çocuğun tekrardan oraya gelip aynı şeyi yaşamasına izin vermiyoruz. Gelsin benim yanıma ona bizzat aile içi meselesimizi anlatırım. Aile içi sorunumuz bu olayla ilgili alakası yok. Çocuğun psikolojisi bozulduğu için soruşturma açılmasını istiyoruz" dedi. 
 
Dava uzatılmaya çalışılıyor
 
Emine’nin  avukatları, sanık avukatının davayı uzatmak için taleplerde bulunduğunu söyleyerek, “Burada esasında biz en başından şunu diyoruz, bu bir kadın cinayetidir. Bu işlenen bir cinayet çocuğun orada olması duruşma için yeterlidir” diyerek şahitlerin verdiği ifadelerin görüntüleri ile örtüştüğünü kaydetti.
 
 Sanık avukatının talepleri ret edildi
 
Sanık avukatının taleplerinin reddedilmesini ve olayın tüm delilerinin toplandığını kaydeden savcılığın taleplerini mahkeme heyeti kabul ederken, Sanık avukatının taleplerinin ise reddedildi. 
 
Bulut’un avukatları: İndirim uygulanmasın 
 
Emine’nin avukatları mesajlara bakıldığında sanığı hem Emine’yi hem de ailesini tehdit ettiğinin ortada olduğunu ve indirim uygulanmadan cezalandırılmasını talep etti. 
 
Sanık avukatı: Haksız tahrik indirimi uygulansın
 
İddia makamı mütalaası ardından söz alan sanık avukatı Ersoy, şöyle davam etti: “Sanık öldürme kararı alıp, böyle takip etmiş olsaydı eylemden önce sözlü tartışma kollundan tutma gibi eylemler yaşanmazdı. Sanığın bıçağı önceden taşıdığı cinayeti çocuğun gözünün önünde yapıldığını göz önünde bulundurduğu da tasarlanmış bir cinayet olduğunu düşünmüyoruz. Bu açıdan mutalaaya katılıyoruz. Sanığın suçu ‘canavarca hisle’ yapıldığını söylüyor, buna gerekçe olarak sanığın suçu çocuğun gözleri önünde işlemesi söz konusu değildir. Cinayet tek başına canavarcadır. Toplumun tamamı görüntüleri izlemiş ve dehşete düşmüştür. Kabul etmek gerekir ki da sanık maktulü kafasından tek bir kurşunla öldürseydi ve toplum buna maruz kalsaydı canavarca hisle yapıldığı belirtildi. Canavarca his iddia makamında olduğu gibi sanığın içinde bulunduğu durumla ilgilidir. Sanığın maktulü öldürme eyleminde canavarca his yoktur. Ağırlaştırılmış müebbet verilmemesini talep ediyoruz. 
 
Ancak başından beri talep ettiğimiz gibi kadın örgütlerinin bu duruşmaya katılım talebinin kabul edilmesini istiyoruz. Görüntülerde maktulün sanığa dönük bir şeyler dediğini görüyoruz, maktul belki sanığa hakaret ediyordur bu yüzden sanığa haksız tahrik indirim uygulanmasını istiyoruz. Ailenin beyanları ve çocuğun beyanları göz önünde bulundurduğu da Emine Bulut'un velayetini kötü kullandığı iddia edilebilir." 
 
Mahkeme heyeti, karar vereceğini açıklayarak, sanık Fedai Varan’ın son sözünü sordu. Sanık Fedai, adil yargılanmadığını öne sürerek, susma hakkını kullanacağını söyledi. 
 
Mahkeme heyeti duruşmaya yarım saat ara verdi.