Emine Bulut'un failine verilen cezaya tepki: İstinaftan beklediğimiz ağırlaştırılmış müebbet

  • 14:12 21 Ekim 2019
  • Hukuk
KIRIKKALE - Emine Bulut’u katleden Fedqai Varan’ın yargılandığı davadan karar çıkmasının ardından açıklama yapan dava avukatları ve kadın örgütleri zanlıya verilen cezanın yeterli olmadığını kaydetti. Dosyayı üst mahkemeye taşıyacağını belirten avukatlar, sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.
 
Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde "canavarca hisle tasarlayarak öldürme" suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen fail Fedai Varan’ın yargılandığı davada verilen aranın ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme heyeti fail Fedai Varan’a “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. İndirim uygulanmadan verilen cezanın ardından Emine’nin ailesi sinir krizi geçirirken, polis ve aile arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.
 
Kadınlardan KADEM tepkisi
 
Karar sonrası Adliye önünde açıklama yapmak isteyen KADEM, kadınlara parmak sallayarak “Sizin feminist düşünceleriniz aile yapısını yıkıyor” diye hedef göstererek tehditte bulundu. Kadın Savunma Ağı üyeleri  "Kadınlar katlediliyor bizler sizleri tanıyoruz. AKP, kadın düşmanı politika üretiyor sizler de onlara hizmet ediyorsunuz" diye KADEM’e tepki gösterdi.
 
'Karar bizi tatmin etmedi'
 
Ardından Emine Bulut’un avukatı ve kadın örgütleri Adliye önünde açıklama gerçekleştirdi. İlk olarak konuşan avukat Birsen Baştopaloglu, baroların müdahilliklerinin değişmesi gerektiğini belirterek, “ İyi niyetli koşullu tahliye durumunda erken tahliye söz konusu olacaktır. ‘Nitelikli öldürmekten’ ceza alması gerekiyordu. Bu karar bizi tatmin etmedi" dedi.
 
‘Karara itiraz edeceğiz’
 
Kadın Meclisleri’nden Ayşen Ece Kavas da mahkemenin “canavarca hisle öldürmekten” değil “kasten öldürmekten” ceza verdiğini vurguladı. Zanlıya haksız tahrik indiriminin uygulanmamasının olumlu olduğunu vurgulayan Ayşen Ece, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Çok açık ki yanında silahla, bıçakla dolaşan bir fail için ‘tasarlama yoktur’ demek normal bir durum değildir. Karara itiraz edeceğiz ve takipçisi olacağız. Mahkeme heyetinin İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanıp uygulanmayacağına karar vermesi gerekir. Toplum kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele ediyorsa bu devletin bütün mekanizmaları devreye girmesi gerekir. Eğer bir kadın kendisinin tehlikede olduğunu söylüyorsa, bir ayda binlerce kadın öldürülüyor devletin kadının ifadelerini esas almaları gerekiyor. Bu mahkemelerde adalet sağlandığında başka kadınların hayatı kurtuluyor. Bize her gün ‘ölmek istemiyorum’ diyen kadınlar başvuruyor. Biz 6284 Sayılı kanun uygulansın istiyoruz."
 
‘İstinafı bekleyeceğiz’
 
Emine Bulut’un avukatı Turgay Özcan ise, kararın kendilerini kısmen tatmin ettiğini belirtti. Mahkemenin indirim uygulamadığına dikkat çeken Turgay, şunları söyledi: “Sanık susma hakkını kullandı, suçunu reddetti anlamına geliyor. Ama dosya ve delilere baktığımız zaman sanığın bu suçu kasten tasarlayarak yaptığını biliyoruz. Biz bu davaya çok emek verdik. Daha işimiz bitmedi. Mücadele vereceğiz, istinaftan beklediğimiz ceza ağırlaştırılmış müebbet.”
 
‘Üst mahkemeye gideceğiz’
 
Dosya avukatlarından Esra Nur Saraçoğlu da mahkemenin yanlı müebbet hükümleri uyguladığına dikkat çekerek, “Biz üst mahkemeye gideceğiz. Sanık mahkeme boyunca susma hakkını kullandı. Sanık avukatının savunmaları dosyada bulunan delilere değil, olmayan şeylerle savunma yaptı. Emine Bulut'un kızının süreci tamamlandı ama bizler bu sürecin takipçisi olacağız" dedi. 
 
'Yaşamak istiyoruz' 
 
Kadın Savunma Ağı’ndan Aysun Gençtanır ise, kadınların bu ülkede sürekli katledildiğini bunun sebebini de AKP'nin politikaları olduğunu kaydetti. Aysun, “Erkek yargı dediğimiz, kadınların yaşamalarına kast edenler bu katliamın sorumlularıdır. KADEM suçludur, KADEM faildir. Dünden bugüne haklarımızı mücadele ile kazandık. O kadar kolay vazgeçmeyeceğiz. Yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.