16 yaşındaki Mazlum'u vuran polisin davasında reddi hakim talebi

  • 18:08 21 Ekim 2019
  • Hukuk
MARDİN - Kızıltepe'de 2015 yılında 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın öldürülmesiyle ilgili yeniden açılan davada avukatlar, önceki duruşmada verdiği beraata ilişkin mütalaa nedeniyle men edilmesi istenen savcıdan sonra bu kez reddi hakim talebinde bulundu.
 
Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 28 Ağustos 2015 tarihinde 16 yaşındaki Mazlum Turan’ın katledilmesine ilişkin polis memuru Süleyman Esenboğa hakkında verilen beraat kararına yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine yeniden başlayan davanın 3'üncü duruşması görüldü. Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Mazlum’un aile avukatları hazır bulundu. Sanık Süleyman Esenboğa ve avukatı ise, yine Mersin Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.
 
'Savcının men edilmesi talebi savcının yanında müzakere edildi’
 
Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçilirken, Mazlum’un aile avukatı Erdal Kuzu, 18 Ekim'de görülen duruşmada yaşananları hatırlatarak, "Biz önceki duruşmada sanığın öldürme eylemini 'kanun gereği' olarak beyan eden savcı hakkında dosyadan men edilmesi yönünde talepte bulunmuştuk. Ancak mahkeme heyeti bu talebimizi salondan çıkmayarak men edilmesini istediğimiz savcının yanında müzakere etmiş ve reddetmişti. Bu yaşananlar da mahkeme heyetinizin tarafsızlığına gölge düşürmeye yetmektedir. Bu nedenle reddi hakim talebinde bulunuyoruz" dedi.
 
11 Kasım’a ertelendi
 
Erdal’ın savunmasının ardından, reddi hakim talebi üzerine duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, "mahkemenin tarafsızlığına gölge düşüren bir durum olmadığı" iddiası ile talebin reddi yönünde karar verdi. Mahkeme heyeti, avukatların Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunmasının önünün açık olduğunu belirterek, duruşmayı 11 Kasım tarihine erteledi.
 
Dava hakkında
 
Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi sanki polis Esenboğa hakkında geçtiğimiz ocak ayında aldığı kararında "taksirle ölüme neden olma" suçundan 3 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme verdiği bu kararında "takdiri indirim" ve "iyi hal indirimi" uygulayarak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne indirmişti. Mazlum’un ailesinin avukatları ile önceki savcılığın itirazı üzerine Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, verilen cezada indirim yapılmasına yer olmadığı ve verilen cezanın da eksik olduğu gerekçeleri ile kararı bozmuştu.
 
Yeniden başlayan yargılamada dosya savcısı değişirken, önceki savcının sanığın "kasten adam öldürme" suçundan müebbet hapis istemi yönünde verdiği mütalaa, yeni gelen savcı tarafından bozularak, sanığın "kânun gereğini yerine getirdiği" iddiası ile beraatına karar verilmesini istemişti. Bunun üzerine ailenin avukatları savcının "tarafsızlığını yitirdiği" gerekçesi ile dosyadan men edilmesini istemiş ancak mahkeme heyeti, talebi savcının yanında müzakere ederek, reddi yönünde karar vermişti.