Kibriye Evren’in yarınki duruşmasında karar bekleniyor

  • 09:51 11 Kasım 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR -  Bir yıldır tutuklu bulunan gazeteci Kibriye Evren’in yarın Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmada karar verilmesi bekleniyor. 
 
Diyarbakır merkezli 9 ilde "KCK/Türkiye Masası" adıyla yürütülen soruşturma kapsamında 9 Ekim 2018'de gazeteci ve siyasetçilerinde aralarında bulunduğu 142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan Gazeteci Kibriye Evren hakkında "örgüte üye olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla açılan davanın 8'inci duruşması yarın Diyarbakır 5'inci Ağır Caza Mahkemesi’nde görülecek. 
 
Kibriye hakkında yeni soruşturmalar çıkmıştı! 
 
4 Eylül’de görülen duruşmada karar çıkması beklenirken, Kibriye hakkında yürütülen soruşturmanın yanı sıra Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı ve Mersin Cumhuriyet Başsavcılıklarınca da UYAP'tan soruşturma yürütüldüğü öğrenildi. Yarın görülecek davanın duruşmasında, müzakere yanıtlarının gelmesi durumunda karar verilmesi bekleniyor.   
 
Savcı ceza istemişti 
 
Davanın duruşmasında daha önce esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Kibriye’nin "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" suçunu işlediğinin sabit olduğunu savunarak, Kibriye hakkında 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti. 
 
Kibriye ise yaptığı savunmasında şunları kaydemişti:  
 
Kibriye, evrensel hukukun basın özgürlüğüyle ilgili ilkelerinin tüm dünyada geçerli ilkeler olduğunu ve AİHM'inde kabul gördüğü demokrasinin işleyişi için basının yaşamsal önemde olduğunu söyledi. Gazeteciliğin araştırma ve soruşturma faaliyeti olduğu aynı zamanda toplumun haber alma hakkını savunduğunu vurgulayan Kibriye, gazetecilik yaptığı süre boyunca gazeteciliğin ilkelerine uyduğunu kaydetti.
 
Kibriye, "Türkiye bu ilkelere imza atmış bir ülkedir. Sosyal medyada paylaşmış olduğum haberler propaganda yapma amacıyla olduğu değerlendirilmiş ancak yaptığım paylaşımlar haber eleştirisi amaçlıdır. Ancak bu dosyayla gazetecilik illegalize edilmeye çalışılmaktadır. Bir gazeteci olarak demokrasi ve basın özgürlüğü hakkımı kullandım. Basının işlemesi demokrasinin işlemesi anlamına gelir. Dosyada propaganda amaçlı olduğu değerlendirilerek illegalize edilmeye çalışılarak bir örgütle bağlantısı kurulmaya çalışılıyor. Bu durum kabul edilemez. Başta bir insanım ve gazeteciyim arkadaşlarımla pikniğe gittim. Çektiğim fotolar bir örgüt üyesiymiş ve eğitimdeymiş gibi dosyada yer alıyor. Ayrıca, Van, Urfa, Mersin, Adana ve Urfa'ya haber yapmaya gittim. Mütalaayı kabul etmiyorum" dedi.
 
Ayrıca Kibriye’nin “Basının ayağına pranga vurulamaz” sözü de tutanağa geçirilmemişti.