Gazeteci Kibriye Evren’in tahliyesine savcılık itiraz etti

  • 17:57 14 Kasım 2019
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Gazeteci Kibriye Evren’in tahliyesine karşı itirazda bulunan savcı, Kibriye’nin tekrar tutuklanması için yakalama kararının çıkarılmasını istedi.
 
Geçen yıl 9 Ekim'de Diyarbakır merkezli yürütülen operasyon kapsamında142 kişiyle birlikte gözaltına alınarak tutuklanan gazeteci Kibriye Evren, "Örgüte üye olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 12 Eylül’de görülen duruşmasında tahliye edildi. Kibriye’nin Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nden tahliye edilmesine karşı mahkeme savcısı, itirazda bulundu.
 
Tahliye kararına karşı itiraz
 
Tahliye kararına karşı yaptığı itirazda Kibriye’nin “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı ve tahliye edildiğini hatırlatan Savcı, “Dosya kapsamında sanığın üzerine atılı suçların niteliği, somut delillerin bulunması, ön görülen ceza miktarı, sanığın kaçma şüphesinin bulunması, bu nedenle adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı” değerlendirmesinde bulunarak, tahliye kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu savundu.
 
Yakalama kararı çıkarılması istemi
 
İtirazında Kibriye’nin tutuklu kaldığı süre itibariyle tutukluluk halinin devamına ilişkin kararın orantılı ve ölçülü olacağı değerlendirmesinde bulunan Savcı, tahliye kararının itirazen kaldırılmasına ve hakkında yakalama kararı çıkartılmasını istedi.
 
Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itirazın yarın üst mahkeme olan Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nce değerlendirilmesi ve karar vermesi bekleniyor.