Saatler süren duruşmada siyasetçilere tahliye çıkmadı

  • 19:46 14 Kasım 2019
  • Hukuk
MARDİN - HDP ve DBP Mardin İl örgütlerine dönük Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen operasyon kapsamında gözaltına alınarak tutuklanan biri kadın 5 siyasetçinin ilk duruşması görüldü. Saatler süren duruşmada mahkeme tutukluluğun devamı yönünde karar vererek, bir sonrası duruşmayı 10 Aralık tarihine erteledi.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl örgütlerine dönük Temmuz ayı içerisinde gerçekleşen operasyon kapsamında gözaltına alınan DBP Mardin İl eşbaşkanları Leyla Bozkurt ve Şehmuz Sun ile HDP Parti Meclisi (PM) üyeleri Alaattin Semir Zuğurli ve Sedat Ay tutuklanmıştı. 31 Mart yerel seçimleri öncesi partisinin düzenlediği aday tanıtım toplantısı gerekçesi ile 19 Şubat günü tutuklanan HDP İl Eşbaşkanı Ali Sincar hakkında da aynı soruşturma kapsamında tutuklanma kararı verilmişti. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame kapsamında haklarında dava açılan 5 siyasetçi, Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Siyasetçiler tutuldukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya bağlanırken, avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Siyasetçiler savunmalarını Kürtçe verdi. Yapılan kimlik tespitinin ardından duruşmaya geçildi.
 
İddianamelerin okunmasının ardından HDP İl Eşbaşkanı iken tutuklanan Ali Sincar'ın savunmasına geçildi. Hakkındaki iddialara cevap vererek savunmasına devam eden Ali, suçlamaların tamamının siyasi faaliyetler kapsamında olduğunu dile getirerek, tahliyesini istedi. 
 
'Bütün çalışmalarımız alenidir'
 
Ardından DBP il Eşbaşkanı iken tutuklanan Leyla Bozkurt'un savunmasına geçildi. Leyla, "Savcılık ifadesinde de dile getirdiğimiz gibi biz bir siyasi partiyiz ve siyasi parti yöneticileriyiz. Doğal olarak birçok toplantı yapıyor ve birçok toplantıya katılıyoruz. Ancak bu toplantılar herhangi bir örgütün toplantısı değil siyasi parti toplantılarıdır. İsmimizin bazı dokümanlarda olması normaldir. Biz kendi toplantılarımızda kendi siyasi partilerimizin genel merkezlerinden gelen genelgeleri ve bilgi notlarına göre hareket ederiz. Çalışmalarımızı da bu esasa göre yapıyoruz. Belirtmek isterim ki, dosya kapsamında alınanlar hepsi resmi olarak siyasi parti çalışanlarıdır. İllegal anlamda kimse yoktur. Siyasi parti faaliyetlerimiz dolayısı ile buradayız. Bütün çalışmalarımızı bugüne kadar gözler önünde aleni bir şekilde yürütüyoruz. Siyasi parti çalışmalarımızın illegalize edilmesini de kabul etmiyoruz" dedi. 
 
Leyla, gizli tanık beyanlarını da kabul etmediğini belirterek, gizli tanık beyanlarının çelişkili olduğunun ortada olduğunu söyledi.
 
'31 Mart seçim sonuçları nedeniyle cezalandırılmak istendik'
 
DBP Mardin İl Eşbaşkanı iken tutuklanan Şehmuz Sun da, savunmasını anadili olan Arapça ile yapmak istediğini ancak tercüman hazır edilemediği için Türkçe yapacağını söyledi. Kendilerinin 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarının ardından iktidar tarafından cezalandırılmak için tutuklandığını dile getiren Şehmuz, "Gizli tanıklar illegal toplantıya katıldığımı, divanda olduğumu ve konuşma yaptığımı söylüyor. Ancak bu beyanların tamamı yalan beyanlardır. Bizim faaliyetlerimiz siyasi faaliyetlerdir ve partimizin genelgeleri kapsamında yapılan faaliyetlerdir. Yerel yönetimler hazırlık konferansına da zaten HDP'nin bileşeni olarak katıldık. Suçlamaları kabul etmiyoruz. Siyasi faaliyetlerimiz illegalize ediliyor" diye belirtti.
 
'Cezaevi yönetimi dosyayı vermedi'
 
HDP PM üyesi Allattin Semir Zuğurli de, emniyet ve savcılıktaki savunmalarını tekrar ederek, hangi gerekçelerle suçlandıklarını bilemediklerini söyledi. Avukatlarının dosyayı getirmesine rağmen cezaevi yönetiminin dosyayı kendilerine vermediğini belirten Allattin, bu sebeple cezaevi yönetimi hakkında da şikayetçi olduğunu söyledi.
 
HDP PM üyesi Sedat Ay da savunmasında diğer siyasetçilerin savunmalarını tekrarladığını dile getirerek, "Yaptığımız toplantı yasal bir toplantıydı. Halk da oradaydı. Polisler de oradaydı. Mademki, yasal bir toplantı değildi neden polisler müdahale etmedi" diye sordu. 
 
Savcı tutukluluğun devamını istedi
 
Savunmaların ardından savcılık "suçun vasıf ve mahiyeti, kaçma şüphesi ile adli tedbirlerin yetersiz kalacağı" iddiaları ile 5 siyasetçinin tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.
 
Ardından savunma yapan Avukat Mehmet Emin Aktar da, "Müvekkillerimiz de açıkladı. Dosyada yargılananlara baktığımızda hepsi siyasetçidir. İl başkanları parti meclis üyeleri. Savcılık istese Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan görevlerini öğrenebilir ama bunu yapmak yerine 2 gizli tanıkla bilirkişi yapılıyor. Sonra 2 de açık tanık ile birlikte 4 bilirkişi ile bu belgenin örgütsel doküman olduğuna karar veriliyor" dedi. 
 
Avukat Necat Çıray da, il eşbaşkanları ve PM üyelerinin 2016 yılında kayyım atanmadan önce yapılan operasyonların benzeri olduğunu söyleyerek, "Yine kayyım atama hazırlığı olarak operasyonlar yapıldı. Sonra da zaten kısa zamanda Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım atandı. 2016 yılında ne soruldu ise, gerekçe olarak ne sunuldu ise yine aynı şeyler yapıldı" ifadelerini kullanarak tahliyelerini istedi. 
 
Devamında diğer avukatlar da yaptıkları savunmalarla siyasetçilerin tahliyesini istedi. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti 5 siyasetçinin tutukluluğunun devamına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 10 Aralık tarihine erteledi.