Yerine kayyım atanan eşbaşkan Semire tahliye edildi

  • 13:29 15 Kasım 2019
  • Hukuk
MARDİN - Görevden alınarak yerine kayyım atanan Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Semire Nergiz yapılan tutukluluk incelemesinde tahliye edildi.
 
Görevden alınarak "örgüt üyesi olma" iddiası ile tutuklanıp, yerlerine Nusaybin Kaymakamı Mehmet Balıkçılar'ın kayyım olarak atandığı Nusaybin Belediye Eşbaşkanı Semire Nergiz ve Ferhat Kut'un tutukluluk incelemesi yapıldı. Duruşmaları görülen Semire ve Ferhat tutuldukları Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile hazır edildi. Avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu. Yapılan inceleme sonucunda Eşbaşkan Semire hakkında “adli kontrol şartı” ve “yurtdışı yasağı” kararının verilmesiyle tahliye edildi.
 
Mahkeme Semire'in tahliyesine ilişkin aldığı kararda "mevcut delil durumu, delillerin toplanmış olması, sabit ikametgah sahibi olması, delilleri karartabileceğine dair olgunun olmaması, tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak" ifadelerine yer verdi.
 
Mahkeme Eşbaşkan Ferhat'ın ise tutukluluk halinin devamına karar verirken, "kuvvetli suç şüphesi, atılı suçun mahiyeti, tanık beyanı, görüntü inceleme tutanağı ve tüm deliller kapsamında adli tedbir kararının yetersiz kalacağına" hükmetti.