5 Haziran davası: Sanığın tutuklanma talebi yine reddedildi

  • 16:26 15 Kasım 2019
  • Hukuk
ANKARA - 5 Haziran Davası'nda ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, müşteki avukatların tutuksuz yargılanan sanık Burhan Gök'ün tutuklama talebini yine reddetti. Duruşma 29 Kasım'a ertelendi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik DAİŞ tarafından gerçekleştirilen ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda kişinin yaralandığı saldırıya ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın 23'üncü duruşması Sincan Batı Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
 
Duruşmayı HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç,  Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçaslan'ın yanı sıra 5 Haziran Amed Aileleri İnisiyatifi üyeleri adına saldırıda yaralanan Lisa Çalan,  Sabahattin Bekçi ve yaralı yakınları Yalçın Sümer ile Hayati Kurul katıldı.
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, tutuklu sanıklar Mustafa Kılınç, İsmail Korkmaz ve Orhan Gönder bulundukları cezaevinden, Burhan Gök de Antep'ten Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Beyanlarını tekrar eden sanıklar, tahliye talebinde bulundu.
 
Tutuklama talebi 
 
Ardından müşteki avukatlardan Şevin Kaya, dosyaya ilişkin taleplerini dile getirdi. Bir kısım müştekinin ifadesine hala başvurulmadığına dikkat çeken Şevin, "Adli tıp kurumuna yeniden müzekkere yazılarak dosyanın hızlandırılmasını talep ediyoruz. Ulaşılamayan müşteki yakınlarının katılan sıfatıyla davaya katılmasını talep ediyoruz" dedi. Sanıkların katliam suçunu işlediklerinin somut delillerle desteklendiğini ifade eden Şevin, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamını ve tutuksuz olarak yargılanan sanık Burhan Gök'ün tutuklanmasını talep etti.
 
Katliamlar silsilesinin bir halkası
 
Müşteki avukatlardan Özgür Erol ise, dosyadaki sanıklardan İlhami Bali'nin devlet görevlileri tarafından 27-29.03.2016 tarihinde Ankara'da lüks bir otelde ağırlandığı yönünde Meclis'e iki adet soru önergesinin verildiğini hatırlattı. Özgür, "Bu tarihlere dikkat edilirse soruşturmanın açıldığı ve gizlilik kararı olduğu tarihlerdir. Buradaki mesele 4 sanığın yargılanması meselesi değildir. Diyarbakır ile başlayan Suruç, Ankara olarak devam eden bir katliamlar silsilesinin bir halkasıdır. Yazılı beyanda bulunacağız. Yargılamanın tamamlandığı kanaatindeyiz" dedi.
 
Ardından söz alan sanık avukatları ise yargılanmanın başından beri hiçbir taleplerinin kabul edilmediğini ifade ederek, tüm delillerin toplanmasını ve müşteki avukatların ifadesi alınamayan müştekilere katılan sıfatının verilmesi talebinin reddedilmesini talep etti.
 
Duruşma 29 Kasım’a ertelendi
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, firari sanık İlhami Balı hakkında yakalama kararının devam etmesine, sanık Burhan Gök'ün ise tahliye olduktan sonra duruşmaları takip ettiği belirtilerek müşteki avukatların tutuklanması yönündeki talebin reddedilmesine karar verdi. Ayrıca ifadesi alınmayan müştekilerin ifadelerinin alınmasının bekletilmesine karar verdi.
 
Duruşma 29 Ekim'e ertelendi.