Katledilen Şule Çet’in duruşması ertelendi

  • 13:36 20 Kasım 2019
  • Hukuk
ANKARA - Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra katledilen Şule Çet duruşması 4 Aralık tarihine ertelendi.
 
Ankara'da sanık Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20'nci katından atılarak katledilen Şule Çet davansının 5. duruşmasına 31.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Şule Çet'in ailesi, avukatları, kadın örgütleri, öğrencisi tarafından katledilen Ceren Damar Şenel'in babası, katledilen Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül katıldı. Sanık Berk Akand ve Çağatay Aksu ve avkatlarda duruşmada hazır bulundu. 
 
Savcının mütalaasını açıklaması ardından avukatlar ve sanıklar savunma yaptı. 
 
'Şule’nin intihara meyilli olmadığı net ortaya çıktı'
 
Ardından söz alan Şule'nin ailesinin avukatı Umur Yıldırım şunları belirtti: "'Kızına sahip çıksaydın' diyen, bekaretini, pirsingini suç sayanlardan şikayetçiyiz. 82/1 maddesinde bir kişiyi gizleme ve kasten öldürmeden verildi. Ağırlaştırılmış yok sayıldı.  İddia ettikleri Şule Çet’in intihara meyilli olduğunu belirttiler. Rapor alınırken, Şule’nin intihara meyilli olmadığı net ortaya çıktı. Her iki sanıkta olay günü geç saatte kendini hiçbir şekilde kurtaracak bir durum söz konusu olmadığı için 20’inci kata gidildi. Çağatay Aksu sürekli Şule Çet’e sarkıntılık yaptığı görülüyor."  
 
Umur, son olarak sanıklara indirim yapılmaması ve tutukluluğun devamına karar verilmesini istedi. 
 
Sanık avukatından tahliye talebi
 
Duruşma sanık Çağatay Aksu ve Berk Akand'ın savunmalarıyla devam etti. Her iki sanık ta, Şule Çet'i hedef alarak, kendilerini aklamaya çalıştı. Ardından söz alan sanık avukatı Hüseyin Ayan, yine Şule'yi hedef alarak cinsiyetçi ifadeler kullandı. Sanık avukatlarından Levent Ekmen ise, iddianame hakkında savunma için ek süre talebinde bulundu. Levent ayrıca, sanık Çağatay Aksu'nun tahliyesini istedi. 
 
Mahkeme heyeti, savunmaların tamamlanması için süre verilmesine, sanık Berk Akand'ın son savunmasını yazılı olarak vermesine ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. 
 
Duruşma 4 Aralık tarihine ertelendi.