'Yargılamanın sonuna yaklaştık ve hak ettikleri cezayı alacaklar'

  • 14:35 20 Kasım 2019
  • Hukuk
ANKARA - Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra katledilen Şule Çet'in duruşmasının savcının mütalaa vermesiyle ertelenmesi ardından yapılan açıklamada konuşan avukat Umur Yıldırım, "Son haftalarda sanık ailelerinin  meclis ve başka partiler üzerinde mahkemenin seyrini değiştirmeye yönelik girişimleri oldu. Yargılamanın sonuna yaklaştık ve hak ettikleri cezayı alacaklar" dedi. 
 
Sanık Berk Akand ve Çağatay Aksu tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldıktan sonra bir plazanın 20'inci katından atılarak katledilen Şule Çet'İn görülen 5'inci duruşmasında savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaanın açıklanmasından sonra sanık ve avukatların savunmalarının ardından duruşma, 4 Aralık tarihine ertelendi. 
 
Duruşmanın ertelenmesi kararı ardından adliye önünde bir araya gelen kadınlar, "Erkek  adalet değil, gerçek adalet" ve "Şule Çet'e adalet kadınlar getirecek" sloganlarını attı. Burada yapılan açıklamada, Şule'nin fotoğrafları ve "Kadın katliamları isyanımızdır", "Şule Çet için adalet" ile "Erkek adalet değil geçek adalet" yazılı pankartlar taşındı. Şule'nin babası ve avukatlarının hazır bulunduğu açıklamada Ankara Platformu adına kısa bir konuşma yapan Nesihan Duran, "Her duruşmada olduğu gibi bu duruşmada da Şule'nin bekaretini ve psikolojik sorunlarını konuşarak tiyatro çevirmeye çalıştılar. Ama bizler buradayız, Şule için adalet istemeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı. 
 
'İntihar ile oluşturulan dosyanın cinayet dosyası olduğunu biliyorduk' 
 
Ardından duruşma hakkında bilgi veren aile avukatı Umur Yıldırım, "Bir buçuk yıldır verdiğimiz adalet mücadelesinde sona yaklaştık. İntihar şeklinde başlayıp, şu an gelinen aşamada cinayet, bir cinsel saldırı suçu olduğu ortaya çıktı. Sanıklardan,  Çağatay Aksu hakkında  öldürme suçundan müebbet hapis cezası 'cinsel saldırı' suçundan en az 18 yıl 'Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 4 ile 14 yıl arasından ceza istendi. Aynı zamanda Berk Akand hakkında da yardımdan ve aynı suçlamalardan dolayı cezalandırılması talep edildi. Biz en başından beri bunun bir cinayet olduğunu biliyoruz. Son haftalarda sanık ailelerinin  meclis ve başka partiler üzerinde mahkemenin seyrini değiştirmeye yönelik girişimleri oldu. Bunların başında, milletvekilleri, bizler, gazeteciler hedef gösterildi. Yargılamanın sonuna yaklaştık ve hak ettikleri cezayı alacaklar" dedi. 
 
'Verdikleri mektuplarla dosyanın seyrini değiştirmek istediler'
 
Ardından söz alan avukat Ferhat Gebeş, "Savcının mütalaasının verileceği günün son dakikasında usule uygun olmayarak, mektupları sundular. Bu mektupların daha önce ellerinde olduğunu söylüyorlardı ama dosyada bir şey yoktu. Son dakika mektupların dosyaya konulması savcının mütalaası ile birlikte değişeceğini düşündüler.  En başından beri söylüyoruz, dosyanın seyrini değiştirmek istediler.  Mektuplar verildi, ağız birliği yapma konusunda düşünceleri vardı. Savcının mütalaasını vermesiyle hepsi çürütülmüş oldu" diye konuştu. 
 
Açıklama kadınların, 'Şule için adalet herkes için adalet' sloganı ile sona erdi.