Cinsel saldırıyı görmezden gelen mahkemeden sanığa beraat

  • 15:45 20 Kasım 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Kınalı Ada’da G. T.'yi tecavüze maruz bırakan sanık M.A.’nın yargılandığı davada mahkeme heyeti M.A.’yı beraat ettirirken, kararın ardından açıklama yapan G.T.’nin avukatı, “Adli tıp raporuna rağmen beraatle karşı karşıyayız. Davanın peşini asla bırakmayacağız” dedi. 
 
İstanbul Kınalı Ada’da 31 Aralık 2017 tarihinde G. T. isimli kadına tecavüz etmek suçundan M.A. hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması Kartal’da bulunan Anadolu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanık M.A’nın katıldığı duruşmada G. T ile avukatları hazır bulundu. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada ilk olarak söz alan sanık M.A.’nın avukatı Mehmet Fatih Akın, G.T.’nin ablası Tuğçe hakkında, attığı tweetler delil olarak gösterilerek adil yargılamayı engellemekten ve hakaretten suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. 
 
Ardından söz alan sanık M.A. olay günü G.T. tarafından taciz edildiğini iddia ederek, beraatını istedi. 
 
Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık M.A. hakkında oy çokluğuyla beraatına karar verdi.
 
‘Davanın peşini bırakmayacağız’ 
 
Duruşma sonrası basın açıklaması yapan G.T.’nin avukatı Rozerin Seda Kip, karardan dolayı çok üzgün olduklarını belirterek, “Fakat bu davanın peşini asla bırakmayacağız. Bir hukuk garabetiyle karşı karşıya kaldık. Mahkeme heyeti oy birliğiyle sanığın beraatına karar verdi. Adli tıp raporunda tecavüzün doğrulandığı sonucu olmasına rağmen gerekçesini bilmediğimiz bir beraat kararıyla karşı karşıyayız. Elbette istinaf mahkemesine gideceğiz. Bu dava burada bitmedi” diye konuştu.