Cinsel saldırı suçundan yargılanan Hazro Müftüsüne 26 yıl hapis cezası

  • 09:09 2 Aralık 2019
  • Hukuk

Şehriban Aslan 

DİYARBAKIR - Bir Kuran kursunda çalışan kadına tecavüz eden eski Hazro Müftüsü İsmail Kaya, 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tutuklandı.
 
Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde görev yapan Müftü İsmail Kaya’nın Kuran kursunda çalışan H.Y. isimli kadına mayıs ayında tecavüzde bulunduğu ortaya çıkmıştı. İsmail Kaya hakkında 3 ayrı suçlamadan açılan davanın karar duruşması 28 Kasım günü Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı tarafından sanık İsmail Kaya hakkında, “zincirleme sureti ile şantaj”, “zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, ve “zincirleme sureti ile nitelikli cinsel saldırı” suçlarından açılan davada mahkeme heyeti sanığa 26 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına hükmetti. Verilen cezanın ardından müftü İsmail Kaya tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 
Olay H.Y’nin şikâyeti üzerine ortaya çıktı
 
H.Y.’nin 29 Mayıs günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı müracaatta, “Hazro Müftüsü olan şüpheli İsmail Kaya’nın evli olmasına rağmen kendisi ile evlenmek istediğini, Ramazan ayının ilk haftasında sanık İsmail Kaya ve kardeşi ile görüştüğünü sonrasında ise sanığın kendisini zorla araca bindirdiğini ve cinsel saldırıya uğradığını” anlattı. H.Y.’nin, sanığın kendisine şantaj yaptığını ve tehdit ettiğini, sanıktan şikayetçi olduğunu söylemesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İsmail Kaya hakkında soruşturma başlatıldı.
 
H.Y. tehdit edilerek ifadesini geri çekti
 
Bunun üzerine sanık İsmail Kaya 30 Mayıs’ta gözaltına alındı. İfadesinde suçlamaları reddeden İsmail Kaya yaptığı şantajı, tehdidi ve suçlamayı kabul etmedi. H.Y., 31 Mayıs günü tehdit ve baskı sonucu Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek şikayetini geri çekti. Bunun üzerine sanık, çıkarıldığı Diyarbakır 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından 31 Mayıs’ta adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verilerek serbest bırakıldı.
 
Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ise H.Y. ve İsmail Kaya işlerinden ihraç edildi.
 
Kamu davası açıldı
 
H.Y.’nin şikâyetini geri çekse de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kamu davası açıldı. Dosyayı kapatmayan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı yaşananlar üzerine, Hazro Müftüsü İsmail Kaya hakkında, “zincirleme sureti ile şantaj”, “zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar” suçlarından iddianame hazırladı.
 
Tanık: H.Y. sürekli rahatsız ediliyordu
 
İddianamede H.Y.’nin beyanlarına yer verilerek bilgi sahibi olan N.B. de kollukta verdiği ifadesinde sanığın H.Y.’yi sürekli telefon ile rahatsız ettiğini, telefonuna lakayt ve tehdit içerikli mesajlar attığını gördüğünü beyan etti. Ayrıca dosyada sanığın Whatsapp dökümlerinde H.Y.’ye, “Yarın otele gel desem gelmek zorunda olduğunu biliyorsun değil mi? Evlenmeye de zorlarım bunu da biliyorsun değil mi? Bunu sakın unutma seni asla bırakmayacağım, Allah şahidim olsun ne müftülük, ne imamlık, ne günah, ne rezillik, ne görev, ne şeref, ne haysiyet umurumda bile olmayacak. Zaten Rabbim’e secde bile edemiyorum artık daha neyi kaybedeyim” şeklinde mesajlar gönderildiğine yer verildi.
 
3 ayrı suçtan ceza istendi
 
İddianamede yapılan soruşturma ve toplanan deliller neticesinde delillerin mahkeme tarafından değerlendirilerek şüphelinin, “zincirleme sureti ile şantaj”, “zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar” suçlarını işlediği kanaatine varılmakla bu suçlardan ayrı ayrı cezalandırılması, hapis cezasına mahkûmiyeti halinde belli haklardan yoksun bırakılması talep edildi.
 
İddianame Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
28 Kasım’da karar duruşması görüldü
 
28 Kasım’da görülen karar duruşmasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları dışında duruşmayı başka avukatların ve kadın hakları savunucularının takip etmediği görüldü.
 
Görülen duruşmada iddia makamı sanık İsmail Kaya’nın H.Y.’ye karşı yaptığı şantajda iradesini etkileyerek karşı koymasını engellediği yer alırken, H.Y.’nin şikâyet hakkını elinden aldığı, en son yapılan cinsel saldırı nedeniyle yaralanmalar olduğu adli muayene ile tespit edildiği kaydedildi. Ayrıca mütalaada sanığın, “zincirleme sureti ile şantaj”, “zincirleme sureti ile cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “zincirleme sureti ile nitelikli cinsel istismar” suçundan H.Y.’de meydana gelen zararın dikkate alınması ve sanığın bulunduğu müftülük makamı gibi önemli bir kurumu temsil ettiği düşünüldüğünden sanığın teşdiden cezalandırılmasını talep etti.
 
3 ayrı suçtan ceza verildi
 
Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanığa,  “cinsel saldırı” suçundan 17 yıl 6 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 5 yıl 7 ay, “şantaj” suçundan 2 yıl 13 ay 15 gün hapis cezası ve sanığa 187 gün para cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti ayrıca tutuksuz yargılanan sanığın tutuklanmasına karar verdi.
 
Sanık tutuklanarak cezaevine gönderildi.