Nusaybin Davası’ndan yargılanan Medya ve Siraç’ın dosyaları kapatıldı

  • 15:52 5 Aralık 2019
  • Hukuk
MARDİN - Nusaybin Davası’nda yargılaması süren Medya Çınar ve Siraç Yüksek'in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatıldı. 
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor. Bugün yapılan yargılamalarda üç tutsağın duruşması görüldü. İlk olarak Trabzon Beşikdüzü T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan hasta tutsak Ramazan Eroğlu’nun duruşması görüldü. Avukatının hazır olduğu duruşmaya Ramazan Eroğlu, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. 
 
2 ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl
 
Duruşmada söz alan Ramazan’ın avukatı, Ramazan’ın TCK 32. Maddesine göre cezai ehliyeti olmadığını belirtti. Soruşturmanın sakat olduğunu dile getiren avukat, müvekkili hakkında verilen ifadelerin işkence ile alındığını söyledi. Adil yargılanmanın ihlal edildiğini aktaran avukat, “Elle tutulacak delil, tanık beyanlarıdır. Müvekkilimiz hakkında 14 tane tanık beyanı vardır. Bu tanıkların beyanları gece geç saatte avukatsız bir şekilde TEM şubede bir fotoğraf üzerinden teşhis yapılmıştır. Müvekkilimizin de dahil olduğu teşhis fotoğraflarda kişilerin yüzleri mor, elbiseleri yırtık fotoğraflarıdır. İlk aşamadan beri sanıklar, yaptıkları teşhislerde işkence altında yaptıklarını ve iradelerinin sakatlandığını beyan etmişlerdir. Tanık beyanlarının hukuka aykırı delil olarak değerlendirilmesini ve hükme esas teşkil etmemesini talep ediyoruz” diye konuştu. 
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, aradan sonra Ramazan hakkındaki kararını açıkladı. Mahkeme Ramazan’a “Ülke bütünlüğünü ve birliğini bozma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve “Kamu malına zarar verme” suçundan ise 3 yıl ceza verildi.
 
2 tutsağın duruşması ertelendi
 
Daha sonra Elazığ T Tipi 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Nurullah Akyüz’ün duruşması görüldü. Nurullah ve avukatının hazır bulunduğu duruşmada, Nurullah, tutuklu bulunduğu cezaevinin savunmasına el koyduğunu bundan dolayı savunma yapamayacağını belirtti. Bunun üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 24 Ocak 2020 tarihine erteledi.
 
Ardından Rojhat Aydın’ın duruşması görüldü. Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulanan Rojhat duruşma salonunda hazır edildi. Rojhat, avukatının duruşmada hazır olmadığını ve bundan dolayı savunma yapmayacağını belirtti. Mahkeme heyeti, Rojhat’ın avukat bulması ve savunmasını hazırlaması için duruşmayı 20 Şubat 2020 tarihine erteledi.
 
Daha önce 28 kişi hakkında karar verildi
 
Nusaybin Davası'nda daha önce de 28 tutsak hakkındaki karar açıklanmıştı. Şimdiye kadar tutsaklardan Yasemin Erkol 10 yıl, Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl, İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl, Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl, Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay, Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl, Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl, Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl, Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl, Tufan İlbaş ise ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 
 
Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35’er yıl 10’ar ay hapis cezası verildi. Yine Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.
 
Medya ve Siraç'ın dosyası kapatıldı
 
Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatıldı.