Gazeteci Işıl Özgentürk hakkında hapis istemi

  • 19:17 5 Aralık 2019
  • Hukuk
İSTANBUL - Gazeteci yazar Işıl Özgentürk hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla açılan davada savcı, 1 buçuk yıldan 7 buçuk yıla kadar hapis cezası istedi. 
 
Cumhuriyet Gazetesi yazarı senarist Işıl Özgentürk hakkında, Twitter hesabındaki bazı paylaşımlara ilişkin olarak " Örgüt propagandası yapmak”  iddiasıyla dava açıldı. Davanın İstanbul 28.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmasına Işıl ve avukatları katıldı. 
 
Duruşmada söz alan Işıl yaptığı savunmada şu ifadeleri kullandı: "Yaşamım boyunca kitap yazmış, film cevirmiş, film atölyeleri işletmiş ve ömrümün 50 yılından beri Cumhuriyet Gazetesi'nde röportaj muhabiri ve köşe yazarı olarak çalışan biriyim. Beni ihbar edenin ne yazdıklarımdan ne de kitaplarımdan, filmlerimden haberi var. Sadece ihbar etmiş. Ben dünyanın ve Türkiye'nin her yerine gittim. Gördüklerimi yaşadıklarımı gerek gazetemde gerekse kitaplarımda anlattım. Ben bir barışseverim. Ben ülkesini seven bir gazeteciyim. Dava konusu paylaşımlarım suç değildir.”
 
Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Twitter hesabından 6 Eylül 2015 ve 4 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığı paylaşımları nedeniyle "Örgüt propagandası yapmak" suçundan Işıl hakkında 1 buçuk yıldan 7 buçuk yıla kadar hapis cezası talep edildi.
 
Mütalaanın açıklanması ardından tekrar söz alan Işıl, “Mütalaayı dinlediğimde ben kendimi korkutucu bir insan gibi gördüm. Paylaşımlarım çarpıtılıyor, mütalaayı kabul etmiyorum. Terör örgütü propagandası yapmadım. Hayatım boyunca terör örgütlerinin karşısında oldum. Beraatımı istiyorum" dedi.
 
Sanık avukatları savcının mütalaası üzerine esas hakkında yazılı savunma yapabilmek için süre talep etti.
 
Duruşma ertelendi
 
Mahkeme heyeti, avukatların esas hakkında savunma yapabilmek için süre verdi. Işıl’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.
 
Işıl Özgentürk kimdir?
 
Zeynep Işıl Özgentürk, senarist, yönetmen, oyun ve köşe yazarı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Özgentürk, Cumhuriyet gazetesinde Sanata Bakış adlı köşenin yazarıdır. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi Aile Danışma Merkezi'ne bağlı film atölyesinin yönetmenidir. 71 yaşındaki Işıl’ın, “Türkis Dekameron” ve “Yokuşu tırmanır hayat” isimli kitapları bulunuyor.