Nusaybin Davası’nda tutsaklara ceza verilmeye devam ediliyor

  • 17:38 12 Aralık 2019
  • Hukuk
 
 
MARDİN - Nusaybin Davası’nın bugün görülen duruşmalarında yargılanan iki tutsağa hapis cezaları verilirken, bir tutsağın ise davası ertelendi. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17'si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası duruşmaları devam ediyor. 
 
İlk olarak Mardin E Tipi Cezaevi’nde misafir tutuklu bulunan İbrahim Halil Karataş’ın duruşması görüldü. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada savcılık Halil hakkında mütalaasını verdi. Mütalaada, “Devletin birliğini bölme ve topraklarının bir parçasını ayırma”, “Kasten öldürmeye teşebbüsten”, “Tehlikeli maddeleri izin bulundurma” ve “Kamu malına zarar verme” iddialarıyla Halil'in cezalandırılması istendi.
 
Halil ise savunmasını hazırlamak için ek süre talebinde bulundu. Mahkeme bunun üzerine bir sonraki duruşmayı 14 Şubat 2020'ye erteledi. 
 
Daha sonra Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ferhat Doğan’ın duruşması görüldü. Ferhat ve avukatı duruşma salonunda hazır bulundu. Ferhat daha önce Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada “Devletin bütünlüğünü bozma veya bir kısmını ayırma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Kasten öldürmeye teşebbüs” ve “Kamu malına zarar verme” iddiasıyla açılan davada ise savcı, Ferhat'ın cezalandırılmasını talep etti. 
 
Duruşmada söz alan Ferhat, “Başta Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan üzerinde bulunan tecridi kınıyorum. Bu tecrit sadece Kürt halk önderinin üzerine değil, bütün Kürt halkının üzerinedir. Siz adaletin ne olduğunu bilmiyorsunuz” diye konuştu. Ferhat, son olarak “Yaşasın Kürt halkı” dedi
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Ferhat hakkında “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 15 yıl ve “Kamu malına zarar verme” iddiasıyla da 3 yıl hapis cezası verdi.
 
Bugün görülen son duruşma ise Mardin E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Oktay Gül’ün oldu. Oktay ve avukatının hazır bulunduğu duruşma salonunda savcı daha önce verdiği mütalaayı tekrar etti.
 
'Bu hukuk Erdoğan hukukudur'
 
Duruşmada savunmasını yapan Oktay, “Türkiye’deki kriz AKP’nin faşizmi sürdürmesinden dolayıdır. AKP Kürk halkı ne yaptı? Bizim Türk halkını savunduğumuz kadar AKP-MHP savunmuyor. Türkiye’de insan hakları ayaklar altına alınmıştır. Bu gün sizler hukukçuyuz diyorsunuz ama hukuku ne kadar biliyor ve savunuyorsunuz. Hukuku ayaklar altına alıyorsunuz. Bugünün hukuku Erdoğan hukukudur. Bir gün hesap vereceksiniz” ifadelerini kullandı.
 
Oktay devamında şunları söyledi: “PKK bir özgürlük hareketidir. Hiçbir devlet PKK kadar insan haklarını ve kadın haklarını savunmamıştır. PKK 40 yıldır devam ediyor ve her zaman güçlenerek gelecektir. Biz insanların mücadelesini kazanacağını düşünüyoruz.”
 
Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti Oktay hakkında “Devletin bütünlüğünü bozma veya bir kısmını ayırma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 15 yıl, “Tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma ve taşıma” iddiasıyla 7 buçuk yıl ve “Kamu malına zarar verme” iddiasıyla 3 yıl hapis cezası verdi.