İtiraz üzerine kapatılan Aysun Yıldırım davası yeniden açıldı

  • 13:16 14 Aralık 2019
  • Hukuk
İSTANBUL- İşyerinin camından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitiren Aysun Yıldırım davasında ailenin itirazı üzerine kapatılan dosya yeninden açıldı. Dosya kapsamında Aysun’un erkek arkadaşı hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
 
İstanbul Sefaköy’de bir gümrük müşavirliğinde ihracat ve ithalat sorumlusu olarak çalışan Aysun Yıldırım (26), 27 Şubat 2018’de iş yerinin üçüncü katından şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirdi. 17 metre yüksekten düşen Aysun'un yaşamını yitirmesi kayıtlara önce “şüpheli ölüm” diye geçti. Ancak savcılık soruşturmasında “intihar” denildi ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
 
Aysun’un intihar etmediğini belirten aile, karara itiraz ederek mahkemeye başvurdu. Ancak savcılık, intiharın netleştiği gerekçesiyle, 25 Eylül 2018’de takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattı.
 
Dosyadaki eksikliklerin gündeme getirilmesinin ardından avukat Rukiye Leyla Süren’in itirazıyla takipsizlik kararı kaldırıldı. Dosyada, Aysun’un atladığı iddia edilen pencere ve jaluzide parmak izine rastlanmamış, pencerede iş yerinde çalışan birinin eşine ait parmak izi bulunmuştu. Ayrıca dosyada işverenin ve diğer tanıkların HTS kayıtları da yer almadı. Aysun’dan alınan DNA örneği de hiçbir şüpheliyle karşılaştırılmadı. Soruşturmanın tekrar açılmasıyla savcılık, Aysun’un cep telefonuna ilişkin HTS kayıtlarını istedi. Yapılan DNA incelemesinde de Aysun’un tırnaklarının arasında erkek arkadaşı O.T.’ye ait doku bulundu. Avukatın şüphelinin tutuklanması için savcılığa yaptığı başvurunun ardından Aysun’un erkek arkadaşı O.T. hakkında yakalama kararı çıkarıldı.