Yüksek Hızlı Tren kazası davasında mahkeme heyetine tepki

  • 14:17 24 Ocak 2020
  • Hukuk
ANKARA - 9 kişinin yaşamını yitirdiği YHT kazasına dair süren davada, sinyalizasyon sisteminin yapımında ihaleyi alan Fransız Thales’in, TCDD’ye gönderdiği “asla çalıştıramazsınız” raporuna dikkat çekilirken, mahkeme başkanının, “Nasıl çalıştıramazlar, gayet çalışıyor arkadaşım” demesi tepki topladı.
 
Ankara’da 13 Aralık 2018 tarihinde 9 kişinin yaşamını yitirdiği Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasına ilişkin, 10 sanık hakkında “birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ikinci duruşması, Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam ediyor.
 
Mahkeme başkanın duruşma boyunca tren kazasından kurtulanlara yönelik tavrı tepki topladı. Müştekilerin ifadeleriyle devam eden duruşmada, kazadan yaralı olarak kurtulan Fevzi Karayel, “5 kaburgam kırıldı. Kafamdan ameliyat oldum. Bir hafta yoğun bakımda kaldım. Onlarca insanın yaşamını yitirmesine rağmen, ‘çok güzel bir 2018 yılını geride bıraktık’ diyerek, adeta bizimle sosyal medyada paylaşımlarında dalga geçen YHT Eski Genel Müdürü İsa Apaydın ve diğer tüm sorumlulardan şikayetçiyim” dedi.
 
Kaza sırasında trende bulunan Gizem Huda Çınar ise, tüm sorumlulardan şikayetçi olduğunu söyledi. Gizem'in “psikolojim çok bozuldu, tedavi alıyorum” demesi üzerine mahkeme başkanının gülerek, “Anti-depresan etkili olmuyor mu?” demesi dikkati çekti.
 
Alt yüklenici firma dinlenilsin
 
Kazadan yaralı kurtulan ve avukat olduğunu belirten Gökhan Candoğan da, 14 Mart 2019 tarihli bir müfettiş raporunun dosyada bulunduğuna değindi. Raporda, yaşananın bir kaza olmadığının çok net anlaşıldığını altını çizen Gökhan, “12 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla bir açılış yapıldı. Başkentray lojistik projesi 540 günlüğüne ihale edilmiş. İhaleyi Kolin Gülerman Ortaklığı almış. Sinyalizasyon sisteminin yapılması için, alt yüklenici Fransız firması olan Thales’e iş verilmiş. Bu Thales firmasının 24 Nisan 2018 tarihli bir raporu var. Bu raporda sinyalizasyon sisteminin tam çalışmadığına dair kesin ifade var. Ayrıca raporunda ‘Sinyalizasyon olmadan asla çalıştıramazsınız, tüm sorumluluk sizdedir’ denilmiş” diyerek, yeni bir detayı ortaya çıkardı.
 
Gökhan, rapor üzerine Modernizasyon Dairesi Başkanı Hasan Hüseyin Güney tarafından “Tedbirleri alın” uyarısının, anlamının değiştirilerek 2 ay aradan sonra ilgili birimlere gönderildiğini kaydetti. Bu süre içerisinde YHT’nin çalışmaya devam ettiğini kaydeden Gökhan, “Raporu hazırlayan Thales yetkilisinin, burada tanık olarak dinlenmesini talep ediyorum. Bu şartlarda trenin çalışıp çalışamadığı sorulabilir” dedi.
 
Mahkeme başkanı: Nasıl çalışmıyor arkadaşım
 
Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Nasıl çalıştıramazlar, gayet çalışıyor arkadaşım” dedi. Mahkeme başkanına karşı çıkan yaşamını yitiren makinistlerin avukatı Adem Kaplan, “Lütfen ifadeleriniz zapta geçirin. Çünkü bu ifadeler taraf olduğunuzu gösteriyor” diyerek, reddi hakim talebinde bulunacaklarını söyledi.
 
İfadelerin olduğu gibi zapta geçmesinin ardından sözlerini sürdüren Gökhan Candoğan, şuan görevde olan TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve TCDD Modernizasyon Dairesi Başkanı Hasan Hüseyin Güney’in sanık olarak davaya dahil edilmemesi, talebinin kabul edilmemesi durumunda ise tanık olarak dinlenmelerini istedi.
 
Ardından kazada yaşamını yitirenlerin yakınları da tüm sorumlulardan şikayetçi olduklarını ifade etti. Beyanda bulunan avukatlar ise iddianameye dahil edilmeyen tüm yetkililerin davaya dahil edilmesi talebinde bulundular.
 
Duruşmaya bir saat ara verildi.