Katledilen Rojin’in babası: Kadınlar can güvenliklerinin olmadığı yerde nasıl yaşar?

  • 09:13 16 Şubat 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan 
 
DİYARBAKIR - Evli olduğu erkek tarafından katledilen Rojin Yetiş’in babası Orhan Onay, geçtiğimiz günlerde Rojin’in görülen duruşmasına katılarak, “Sadece 2019 yılında 400’den fazla kadın katledildi. Erkekler kendi egolarını tatmin etmek için kadınları katlediyor. Kadınların can güvenliği yok, can güvenliği olmayan bir yerde nasıl yaşasınlar” diyerek sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.
 
Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde yaşayan 19 yaşındaki Rojin Yetiş, 6 Aralık 2018 tarihinde evli olduğu Mahsun Yetiş tarafından katledildi. Yaşanan olay üzerine şüpheli gözaltına alınarak Diyarbakır 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanıp cezaevine gönderildi.  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Rojin’i katleden Mahsun Yetiş hakkında 2019 yılında, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “tasarlayarak öldürme” ve “eşi kasten öldürmek” suçlarından iddianame hazırladı. 
 
İddianamede ifadelerine yer verilen Rojin’in babası Orhan Onay ve kardeşi Abdulkadir Onay, şüpheliden şikâyetçi olduklarını ve şüphelinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.  
 
İddianamede ifadelerine yer verilen görgü tanıklarından R.D., olay günü Rojin’in kuzeni olan N.A. ve şüpheli Mahsun Yetiş’in arasında geçen diyalogu anlatarak, “Ben bunun altından nasıl kalkacağım? Niye öldürdün, ben sizi barıştırmak için bir araya getirdim. Neden böyle yaptın” diyerek N.A.’nın sanığı polise teslim etmek için beklettiğini söyledi.
 
‘Beni aldatıyor diye iftirada bulundum’
 
Hazırlanan iddianamede şüpheli Mahsun Yetiş’in kollukta alınan ifadesinde, “S.S., diye bir arkadaşımın elbiseleri bizdeydi ve bize elbiseleri istemeye geldi. S. geldiğinde ben uyuşturucu madde kullanmıştım. S. ile daha önce kullandığımız için bana evine gidip kullanmamızı söyledi. Ben de az önce kullandığımı gelemeyeceğimi söyleyince ısrarcı oldu ben de evden gitmesini istedim. Eşimde ikimizin gitmemesini söyledi. Ben yine S.’nin gitmesinde ısrarcı oldum gitmeyince abimi aradım ve eşimin beni aldattığını söyleyerek iftirada bulundum. Binadan aşağı indim eşim ve arkadaşımı yukarıda bıraktım. Abim gelince bir anda eşimin balkonda intihar etme girişiminde olduğunu gördüm. Kapıyı kapattığımdan komşular kapıyı kırarak içeri girdi, ben ve abim de içeri girdik S.’yi darp ettik. Polisler gelip beni ve abimi aldı, Rojin’de intihar etmekten vazgeçti. O tarihten sonra eşim İzmir’de ikamet eden halasının yanına gitti” dedi.
 
‘Görüşmeye gitmeden önce yanıma bıçak aldım’
 
İddianamede Rojin’in bir süre sonra çocuğunu görmek için İzmir’den döndüğünü ve şüpheli Mahsun Yetiş ile iletişime geçtiği belirtildi. Ardından, Rojin ile görüşmek üzere çocukları olan Y.’yi annesinin evinden alıp Rojin’in kuzeni olan N.A.’nın evine gittiklerini kaydeden şüpheli, “Olay akşamı çocuğu annemlerden alırken yanıma bıçak ta aldım. Olur da Rojin çocuğu benden almak isterse izin vermem diye bıçağı yanımda taşıdım. N.A. gidince Rojin ile konuştuk konuşma tartışmaya dönünce bende öldürdüm” beyanlarına yer verdi.
 
Katliam daha önceden planlanmış
 
Şüphelinin savcılıkta da aynı ifadelere yer verdiği görülürken, “Emniyette verdiğim ifade içeriğini aynen kabul ederim. Eşimin yanına giderken olayın gidişatına göre onu öldürmekte vardı” demesi aslında Rojin’i planlı bir şekilde katlettiğini kanıtladı.
 
Savcılık “canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “tasarlayarak öldürme” ve “eşi kasten öldürmek” suçlarından cezalandırılmasını talep etti.
 
Hazırlanan iddianame Diyarbakır 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
Davanın 3’üncü duruşması 11 Şubat’ta görülürken duruşmaya tutuklu bulunan sanık Mahsun Yetiş ve avukatı Hayrettin Güzel, Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğü vekili Avukat Remzi Atalay ve farklı bir suçtan 2009'dan beri tutuklu olan Rojin’in babası Orhan Onay, bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı.
 
Sanık daha önceki ifadelerini tekrar ettiğini ve tahliyesini talep ederken sanık avukatı ise, faili ‘cinnet geçirdi’ söylemleriyle katliama kılıf bulmaya çalıştı.
 
Babadan sanık avukatına: Nasıl savunursunuz?
 
Ardından konuşan Rojin’in babası Orhan Onay yaşanılan kadın katliamlarına dikkat çekerek, “2018 ve 2019 yılında yüzlerce kadın cinayeti işlendi. Sadece 2019 yılında 400’den fazla kadın katledildi. Erkekler kendi egolarını tatmin etmek için kadınları katlediyor. Kadınların can güvenliği yok, can güvenliği olmayan bir yerde nasıl yaşasınlar? Sizin de çocuğunuz vardır, babasınız sizde sizden tek ricam gereken en ağır cezayı verin. Ayrıca sanık avukatını eleştiriyorum. Kadın katili olan birini nasıl savunur” diyerek tepki gösterdi.
 
Mahkeme heyeti "adli kontrolün yetersiz kalacağını" kaydederek sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 20 Nisan tarihine ertelendi.