Gezi davasında tüm sanıklar beraat etti

  • 17:07 18 Şubat 2020
  • Hukuk
 
İSTANBUL - Gezi davasında Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’nun da aralarında bulunduğu sanıkların tümü beraat ederken, aynı davadan 840 gündür tutuklu yargılanan Osman Kavala hakkında ise tahliye kararı verildi. 
 
Gezi Parkı direnişi nedeniyle hazırlanan iddianame kapsamında 15 sanığın yargılandığı davanın  6’ncı duruşması Silivri’deki İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve CHP milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Dava kapsamında 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala, Mücella Yapıcı ve Yiğit Aksakoğlu hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Yiğit Al Ekmekçi için ise 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası, diğer 7 sanığın ise dosyalarının ayrılması isteniyordu. 
 
Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada söz alan Mücella Yapıcı, savunma yapmayacağını, savunmasını beraat ettiği mahkemede yaptığını, bu savunmayı da mahkemede verdiğini, diğer yargılanan arkadaşları için ek süre talebinde bulundu. 
 
‘Savcılar ve hakimler sürekli değişiyor’
 
İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 1 Haziran 2015'te verilen kesinleşme kararında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet etmediğini, örgüt yöneticiliğinden de beraat ettiğini belirten Mücella şöyle devam etti: “Beraat ettiğim davanın gerekçeli kararı mahkemenize yollandı. İlk celsede bu davada yaptığım savunmayı tekrarladım. İddianamede suçu işlediğime dair emare olmadan savcılık son derece tuhaf ve trajik bir mütalaa hazırladı. Ben yerli yerimdeyim, ama sürekli savcılar hakimler değişiyor. Ben buradayım, hep yerimdeyim. Hep aynı savunmayı tekrarlıyorum. İddianamedeki tüm suçlamaları ve iddianameyi reddediyorum. Gezi bu toplumun yüz akıdır, yargılanamaz. Sizindir karar. Ben burada sözlerime canlarını kaybeden 8 çocuğu ve gözlerinin nurunu kaybedenleri selamlayarak sonlandırıyorum.” 
 
‘Savcılığın dayanıksız iddiaları araştırılmadı’
 
Diğer sanık sinemacı gazeteci Çiğdem Mater Utku ise, “Taleplerimizin dinlememesine, akıl sağlığı yerinden olmayan birinin gizli olarak dinlenmesine, bir katilin mağdur olarak davaya katılmasına tanık olduk. Savcılığın dayanıksız iddiaları araştırılmadı. Türkiye Cumhuriyeti yasalarının bana tanıdığı haklar nedeniyle savunma için süre istiyorum” dedi. 
 
Sinemacı Mine Özerden de “Fiil yok, fail yok, delil yok, kanıt yok, algı yaratmaya yönelik muğlak ifadeler var” diyerek savunmasını yaptı.
 
Avukatların savunması ardından mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın beraatla birlikte tahliyesine, diğer sanıkların da beraatına karar verdi. Yurtdışında bulunan diğer sanıklar için de arama kararının kaldırılması ve ifadelerinin alınmasına karar verdi. 
 
Kararın ardından salonda büyük bir alkış tufanı koparken, salon dışına bekleyen kitlede alkış ve sloganlarla kararı kutladı. 
 
Kararın ardından salon dışında yapılmak istenen açıklamaya jandarma izin vermezken, olası bir açıklama durumunda jandarma araçlarının siren çalması dikkat çekti. 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın ilerleyen saatlerde Silivri Kampüs Cezaevi’nden çıkması bekleniyor.