Ceren Damar'ın ailesi: Bu dava burada bitmeyecek, mücadele yeni başlıyor

  • 17:54 21 Şubat 2020
  • Hukuk
ANKARA - Akademisyen Ceren Damar Şenel'i katleden sanık Hakan İsmail Hikmet'e  "Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme" suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Kararın kendilerini tatmin etmediğini belirten dava avukatları istinafa başvuracaklarını belirtirken, Ceren’in babası Mustafa Damar ise “Bu dava burada bitmeyecek. Mahkemeyi yine oyaladılar. Kesinlikle adalet tecelli etmedi” dedi.
 
Çankaya Üniversitesi’nde görev yapan akademisyen Ceren Şenel Damar’ı 2 Ocak 2019’da katleden sanık Hasan İsmail Hikmet’in “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme”, “Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada mahkeme heyeti faile  “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçu yerine “Yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürme” suçundan indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet verdi. 
 
Dava sonrası açıklama 
 
Dava sonrası Ceren Damar Şenel’in ailesi, avukatları ve kadın örgütleri Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı çok sayıda basın mensubu takip etti.
 
‘Kızımın kanını akıttıkları yetmiyormuş gibi iftiralarda bulundular’
 
Açıklamada ilk olarak konuşan Ceren’in babası Mustafa Damar 14 aydır adalet mücadelesinin bugün mahkemede karar verilmesi ile sonuçlandığını belirterek “Kızımızı kaybettik, canavarca katledildi ama bu suçtan ceza almadı. Söylenecek çok söz var ama duygularımı dile getirmeme eğitimci kimliğim ve kamuoyuna saygım izin vermiyor. 14 aylık süreçte kızımın kanını akıttıkları yetmiyormuş gibi iftiralarda bulundular kemiklerini sızlattılar” dedi.
 
‘Hapishaneleri doldur boşalt yaparak suçun önüne geçemezsiniz’
 
Sanık avukatının avukatlık cübbesinin arkasına gizlenerek kızına iftiralarda bulunduğuna dikkat çeken Mustafa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dava burada bitmeyecek. Mahkemeyi yine oyaladılar. Kesinlikle adalet tecelli etmedi. Bir taraftan ağırlaştırılmış yazıyorsunuz beni mi kandırıyorsunuz? Yatacağı 30 yıl. Bununla siz cinayetleri önlemeyi mi düşünüyorsunuz? İşbirlikçi akıl hocalarından bu şekilde kurtarılmaz.  Ülkem adına üzülüyorum kim hazırlıyor bu yasaları?  Hapishaneleri doldur boşalt yaparak suçun önüne geçeceğini mi düşünüyorsunuz? Af ve indirimler bu toplumu temizlemez.”
 
‘Mücadele yeni başlıyor’
 
14 aydır devam eden hukuki mücadelede kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür eden Mustafa, “Bu toplumun arınması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.  Mücadele yeni başlıyor bu ahlaksızların dersini vereceğiz kökünü kazıyacağız. Bazı hukukçular benim düşünceme karşı çıkabilirler, kızım 27 yaşında katledildi. Niçin katledildi ? Bu devletin yasalarını yerine getirdiği için katledildi. Bu kararı verenler evlatlarını kaybetsinler bakalım aynı hükmü yazacak mı?” ifadelerini kullandı.
 
‘Karar bizi tatmin etmedi’
 
Ardından söz alan dava avukatı Prof. Dr.Çetin Arslan, dava öncesi Ceren’i tanımadığını ve bu dava ile tanıma fırsatı bulduğunu kaydetti. Çetin, “17 bıçak darbesi ve iki öldürücü kurşunla katledildi. Şimdi kamu görevi yürütmesi nedeniyle öldürmüş olması nedeniyle ceza verilmesi bizi tatmin etmiyor. Bu gerçek örtülemez. Hukuk mücadelesi birmiş değildir. Burada mahkeme kendini aşamamıştır. Tüm yargılama boyunca Ceren’in hatırasına iftira atıldı biz sırf hukuka uygun bir karar çıkması için sustuk. Ben bu karara sevinemedim. İstinafa gideceğiz” diye konuştu.
 
‘Hukuk mücadelesini sadece Ceren için yürütmedik’
 
Ceren’in eşi Levent Şenel ise hukuk mücadelesini yalnızca Ceren için yürütmediklerini vurgulayarak, “Vahşice katledilen,  aramanızdan kopartılan bir insan için adalet sağlandı ama biz bu mücadeleyi, bu cani bir daha dışarı çıkıp başka insanlara ve insanların sevdiklerine zarar vermesin diye mücadele ettik. Bana evlat nasip olmadı bundan sonraki mücadelemizde başka insanların evlatlarına bir zarar gelmesin hissiyle mücadeleye devam edeceğiz” dedi.
 
‘Verilen kararlar toplumu mutlu etmiyor’
 
Ceren Damar’a atılan hiç bir iftiranın kabul görmediğinin altını çizen Levent, “ Verilen kararlar toplumu mutlu etmiyor yaralıyor. Biz yarın öbür gün ölüp gidebiliriz ama bu ülkede insanlar yaşamaya devam edecek.  Geleceğe bırakacağımız miraslardan biri işleyen bir adalet mekanizmasını tesis etmek olacak” ifadelerinde bulundu.
 
‘Kadın örgütleri olarak davanın takipçisi olacağız’
 
Kadın Meclisleri adına konuşan Mizgin Sünbül,  sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının olumlu gördüklerini ama mücadelelerinin burada bitmeyeceğini vurguladı. Her gün kadınların şiddet gördüğünü ve katledildiğini vurgulayan Mizgin, kadın örgütleri olarak davanın takipçisi olacaklarını ifade etti.
 
‘Kadın mücadelesi ile indirim uygulanmadı’
 
Ankara Kadın Platformu adına konuşan Deniz Akbıyık ise sanığın “Canavarca hisle ve tasarlayarak” öldürmesine rağmen yalnızca “Kamu görevini yerine getirmesi sebebiyle bir kişiyi öldürme” suçundan ceza aldığını vurguladı. Kadınların mücadelesi ile birlikte sanığa indirim uygulanmadığının altını çizen Deniz,  kadın mücadelesinin her yerde devam edeceklerini ve kadın katliamı davalarının takipçisi olacaklarını belirtti.