Tutuklanmayan şiddet faili bir ay sonra bir kadını katletti

  • 09:01 24 Şubat 2020
  • Hukuk
 
MARDİN - Mardin'de annesine işkence eden ancak gözaltına dahi alınmayan Ramazan Kılınç, bir ay sonra bir kadını katletti. Failin katletmekten yargılandığı dava ise hala devam ediyor.
 
Kadınların yaşamlarına dönük saldırılarda faillerin cezasız bırakılması, kadınların katledilmesini meşrulaştırıyor. Ajansımızın derlediği verilere göre 2019’un ilk ayında en az 33 kadın katledildi. Mardin'in merkez Artuklu ilçesine bağlı Elmabaşı köyünde de 2018 Ağustos ayında Ramazan Kılınç, annesi Zahra Kılınç’ın (82) emekli maaşına el koymak istediği sırada kendisine engel olan annesine işkence etti. Köyde yaşayan yurttaşların olaya müdahale etmesi ile hastaneye kaldırılan Zahra’nın darp raporunda, dişlerinin kırıldığı ve sırtındaki kemiklerinin karaciğerine battığı bilgileri yer aldı.
 
Şikayete rağmen tutuklanmadı
 
Zahra, işkence sonrası karakola giderek şikayette bulunurken, Ramazan Kılınç hakkında herhangi bir işlem yapılmadı. Gözaltına alınmayan Ramazan hakkında Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı. 31 Ocak’ta görülen duruşmada ifade veren Zahra, yeniden şikayetçi olduğunu söyledi. Ramazan ise suçunu inkar etti.
 
Dosya hakkında karar veren mahkeme heyeti, “Ramazan’ın sinirle annesini darp ettiğini” belirterek, “Alınan darp raporunda hayati tehlike geçirecek, basit tıbbi müdahale ile iyileşemeyecek şekilde ve yaşam fonksiyonlarına etkisi ağır derecede kemik kırığına neden olduğu, yağma ve birden fazla suçun işlenmiş olması” gerekçesiyle faile 11 yıl hapis cezası verdi. Ancak cezada yarı oranda indirim yapan mahkeme heyeti, gerekçe olarak şunları belirtti: “Sanığın kastettiği suçu elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlayıp da elinde olmayan nedenlerle tamamlayamadığından eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı, zarar ve tehlikenin ağırlığına göre yarı oranda indirim yapılarak 5 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir."
 
Bir ay sonra başka bir kadını katletti
 
Fail Ramazan Kılınç’ın, annesini şiddete maruz bıraktıktan bir ay sonra Eylül 2018’de Kızıltepe'de Gürcistan vatandaşı Melisa İlma’yı (45) kesici silahla katlettiği, bu suçtan Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu öğrenildi.
 
Fail Ramazan Kılınç’ın yargılandığı ve hala devam eden davanın bir sonraki duruşması 12 Nisan’da Mardin 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.