Tecavüz faili Hasan Bilgili’nin yargılandığı davada 1 saatlik görüntü kayıp!

  • 18:50 25 Şubat 2020
  • Hukuk
ANKARA - Veteriner hekim Ç.B’yi cinsel saldırıya maruz bırakan Prof. Dr Hasan Bilgili’nin yargılandığı davada, mahkemenin sanıklar ve Ç.B’ye ait cep telefonları ile güvenlik kamerası görüntülerinin incelediği bilirkişi raporunda olay gecesine ait bir saatlik görüntünün kayıp olduğu belirtildi. 
 
Ankara'da sahibi olduğu hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekim Ç.B.'Yİ tecavüze maruz bırakan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması 11 Aralık 2019’da görülmüştü. Görülen dava kapsamında Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi son duruşmada sanıklar ve Ç.B.'ye ait cep telefonları ile güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesi için istediği bilirkişi raporu tamamlandı. Tamamlanan rapora göre; olay gecesine ait kamera kayıtlarında 00.00-01.00 saatleri arasındaki yaklaşık 52 dakikalık zaman diliminin kayıp olduğu ortaya çıktı. Bilirkişi raporundaki telefon kayıtları, olay gecesi ve sabahı sanık Hasan Bilgili ile diğer sanık Serkan Durmaz arasında yoğun bir cep telefonu trafiği yaşandığını da ortaya koydu.
 
Video dosyaları dava dosyasına girdi
 
Telefonlar detaylı olarak incelenip raporlanırken olay tarihini de kapsayan 3 Nisan ile 5 Nisan 2019 tarihleri arasında karşılıklı görüşme, mesaj alıp/gönderme, WhatsApp mesajları ve video/resim gönderme olup olmadığının tespiti ve eğer varsa içeriği ile ilgili çalışma yapıldı. Ayrıca toplam 75 adet video dosyasından oluşan kamera görüntüleri detaylı olarak incelenirken, video dosyalarının ekran görüntüleri de CD olarak dava dosyasına girdi.
 
Görüntülerde; sanık Hasan Bilgili’nin mutfaktan dışarıya doğru cep telefonunun fırlatılması ve odadan çıkıp telefonu yerden alarak mutfağa dönmesi, Ç.B.'nin odadan çıkıp sendeleyip tökezlemesi ve koltuğa düşmesi, hemen ardından sanığın elinde telefon ile odadan çıkışı, Ç.B.'yi mutfağa getirmesi, Ç.B.'nin odadan hızla çıkışı, daha sonra Ç.B'nin sendeleyerek duvardan tutunarak başka bir odaya girişi, Serkan Durmaz'ın elinde serum askısı ve serum ile Ç.B'nin odasına girişi, sanık Serkan’ın merdivenleri temizleyip paspasla silmesi, sonrasında elinde steteskop ve farklı materyaller ile Ç.B’nin odasına defalarca girip çıkması ve sabah saat 08.15’te araca bindirilmesi yer aldı.
 
Olay gecesine ait 1 saatlik görüntü yok
 
Bilirkişi raporunun sonuç bölümünde olayın yaşandığı geceye ait kamera görüntülerinde 1 saatlik zaman diliminin kayıp oluşuna dikkat çekildi.
 
Raporda, şöyle denildi:"3 Nisan 2019 ve 4 Nisan 2019 tarihi arasındaki video dosyalarındaki kamera görüntülerinde herhangi bir ekleme, çıkarma veya görüntü üzerinde bir manipülasyon bulunamamıştır. Ancak 4 Nisan 2019 tarihinde 00.00-01.00 arasındaki bir saatlik zaman dilimine rastlanılmamıştır. Bu zamana en yakın bölüm 4 Nisan 2019 00.00-00.08 arasındaki görüntü kaydı şeklinde tespit edilmiştir. ‘CAM07’ olarak geçen üst kat koridor kısmını gösteren kamera görüntülerinde 00.08-01.00 arasındaki kısım bulunmamaktadır."
 
İncelenen telefonlarda suç unsuru olabilecek veya inceleme konusuna dair herhangi bir mesaj veya multimedya dosyasına rastlanmadığı belirtilirken,  sanık Hasan Bilgili ile Ç.B. arasında 3 Nisan 2019 ile 5 Nisan 2019 tarihlerinde hiç arama kaydı bulunmadığına da işaret edildi.
 
Ne olmuştu?
 
Veteriner Prof. Dr. Hasan Bilgili, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde öğretim üyesi olduğu 2019 yılı Nisan ayında kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner Ç.B.'yi tecavüze maruz bıraktığı suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklandı ancak savcılık tarafından re’sen tahliye edildi.
 
Olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki görevinden çıkarılan sanık Hasan Bilgili hakkında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', 'tehdit' ve 'hakaret' suçlarından 5 yıldan 27,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle de dava açıldı. Sanık Hasan Bilgili’ye, delilleri yok etmek amacıyla yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz ile Ç.B.'nin vücudundaki cinsel saldırı izlerini temizleyen jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt ile birlikte yargılanmaya başladı.
 
İlk duruşması 11 Aralık 2019’da yapılan dava kapsamında Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi son duruşmada sanıklar ve Ç.B.'ye ait cep telefonları ile güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesi için bilirkişi raporu isteyerek duruşmayı erteledi.