‘Öğrenciler korkularından dolayı başvurularını resmiyete dökemedi’

  • 12:04 26 Şubat 2020
  • Hukuk
ANKARA - Tecavüz faili Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin yargılandığı davada tanık olarak dinlenen Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğretim görevlisi ve üniversitenin cinsel taciz biriminde çalışan T.B., 2011 yılından bu yana sanık Hasan Bilgili hakkında kendilerine çok sayıda gayri resmi şikâyet geldiğini ancak öğrencilerin korkularından dolayı bu başvuruları resmiyete dökemediğini kaydetti.
 
Ankara’da, sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'ye, 3 Nisan 2019’da cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin, "nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından, delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz’ın “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma, tehdit, hakaret”, “suç delillerini yok etme” suçlarından, Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un ise “delilleri yok etme” suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor.
 
Sanık Hasan Bilgili'nin 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.
 
Duruşmaya Ç.B.'nin avukatları, ailesi, Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencileri, kadın örgütleri,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, sendika ve meslek odalarının yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Salonun dolmasından dolayı çok sayıda kişi dışarıda beklemek zorunda kaldı. Kimlik tespitlerinin ardından başlayan duruşmaya sanıkların kadın katliamı davalarında iyi hal indirimlerinin simgesi haline gelen takım elbiseleriyle hazır bulunması dikkat çekti.
 
Duruşma ilk celsede dinlenilmeyen tanık beyanları ile devam etti. Müşteki avukatı Aslı Arıhan, “Daha önce Bilgili tarafından tacize uğradığını söyleyen çok kişi var. Ama henüz tanık olarak ifade vermeye kendilerini hazır hissetmiyorlar” diyerek birçok tanığın bu yüzden ifade veremediğini kaydetti.
 
Tanık: Öğrencilerden ve hastalardan çok fazla şikâyet vardı
 
İlk olarak tanık Veteriner Hekimliği Derneği Genel Başkanı Yalçın Köksal dinlendi. Sanık Hasan Bilgili hakkında 2017 yılında davaya konu olan taciz olayları üzerine öğrencilerden ve hastalardan kendilerine çok sayıda şikâyet geldiğini aktaran Yalçın, “Özellikle öğrencilerden şikayet vardı. İfade vermediler. Şikâyetçiler yazılı ifade vermekten kaçındı” dedi.
 
Cinsel taciz biriminde çalışan öğretim üyesi: Öğrenciler “başımıza bir şey gelir” diye korkuyorlardı
 
Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan ve üniversitede Cinsel Taciz Biriminde çalışan tanık T.B.,  2011 yılından bu yana 9 yıl içerisinde sanık Hasan Bilgili hakkında kendilerine çok sayıda gayri resmi şikâyet geldiğini ancak öğrencilerin korkularından dolayı bu başvuruların resmiyete dökülemediğini vurguladı. T., “Çünkü korkuyorlardı. Biz gizlilik esası ile çalışıyoruz. Ayrıca soruşturmanın açılması için resmiyet gerekiyor. Arkadaşların çoğu ‘başımıza bir şey gelir’ diye endişe ettiklerinden dolayı resmiyete dökemedik. Fakat bu konuda çok fazla şikâyet aldık” diye konuştu.
 
‘Ciddi mağduriyet yaşadığını anlatmıştı’
 
Müşteki avukatı Aslı, geçen duruşmada sanık Hasan Bilgili’nin taciz olaylarının gündeme gelmesi üzerine Erasmus öğrencisi Velara’ya yönelik cinsel taciz ve yine geçen duruşmada tanık olarak dinlenen S.H’nın sanık Hasan Bilgili’nin tacizine maruz bırakıldığını anlatması üzerine bu konu hakkında bilgisi olup olmadığını sordu. Tanık T., “S. bireysel olarak bizle yaşadıklarını paylaşmıştı. Bu konuda ciddi mağduriyet yaşadığını bana bizzat aktarmıştı” dedi.
 
Tanık T.B.,  son olarak kendisine bir yıldır hakaret mailleri geldiğini ve ekşi sözlükte dahi kendisi hakkında bilgiler olduğunu kaydetti.
 
Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan tanık daha önce mahkemeyi izlemiş
 
Tanıklardan Bengü Petek, Dışişleri Bakanlığı çalışanı olduğunu belirterek,  sanığın uluslar arası alanda tanındığını öne sürdü. Tecavüz olayı yerine Ç.B’nin çalışma performansı ile ilgili olayları anlatan Bengü, sürekli yurt dışında olduğunu belirtmesine rağmen Ç.B. ile ilgili uzun uzun tanıklıklarını anlattı. Tanıkların mahkeme salonunda olmaması gerektiği kuralını hatırlatan müşteki avukatı Aslı, tanık Begüm’ün bir önceki celsede mahkeme salonunda olduğunu ve mahkemeye sürekli olarak müdahale ettiğini ifade etti.
 
 Duruşma tanıkların beyanları ile devam ediyor.