Tecavüz faili Hasan Bilgili yine tutuklanmadı

  • 13:52 26 Şubat 2020
  • Hukuk
ANKARA -Tecavüz faili Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin yargılandığı davada sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilirken dava 10 Haziran'a ertelendi. 
 
Ankara’da, sahibi olduğu VCOM Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan veteriner hekim Ç.B.'ye, 3 Nisan 2019’da cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan, ardından itiraz üzerine serbest bırakılan Prof. Dr. Hasan Bilgili'nin, "nitelikli cinsel saldırı”, “cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma”, “tehdit” ve “hakaret” suçlarından, delilleri yok etmede ona yardım eden veteriner hekim Serkan Durmaz’ın “basit cinsel saldırı”, “alıkoyma, tehdit, hakaret”, “suç delillerini yok etme” suçlarından, Jinekolog Dr. Hüseyin Şenyurt’un ise “delilleri yok etme” suçundan yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 
 
Tanıklarının beyanlarının ardından Ç.B dinlendi. Telefonla  ilgili işlemlerde bir önceki duruşmada arama kayıtlarının silindiğini belirttiğini hatırlatan Ç, "Ancak  Serkan Durmaz  ve Hüseyin Şenyurt  bu beyanlarda bulunmamasına rağmen telefon kayıtları çıkmamaktadır. Bunun haricinde Hasan Bilgili’nin Serkan Durmaz ile mesajları var. Hasan Bilgili 'hangi karakolda öğrenebilir misiniz cep telefonları alsanız iyi olur,' diyor. Emanetten gelen görüntülerde 52 dakikalık görüntü kayıp. Alt koridorda komple yok. Olay anındaki görüntüler mevcut değil." dedi. 
 
‘Tanıklar anlaşmalı, çalışanları olduğu için parasal ilişkiler mevcut' 
 
Ankara Şehir Hastanelerinden ‘spermler tespit edilmiştir’ raporunun mevcut olmasına rağmen karşı tarafın  iftiralarda bulunduğunu vurgulayan Ç., şöyle devam etti" “Karşı tarafın tanıkları yıllarca ekmeğini yemiş. Parasal ilişkiler olduğunu düşünüyorum. Tanıklar mesleki hata yaptığımı dile getiriyorlar ama kendileri sürekli olarak çelişiyorlar. Ben mesleki hata yapmışsam bile bu tecavüzü mü gerektirir? Böyle şahitlik yapmaları sonucu  karşı tarafla anlaşmaları olduğunu düşünüyorum. Ben Hüseyin Şenyurt’un sonradan hastasıysam nasıl öne geçebiliyorum. Nasıl aciliyet bana veriliyor. Hasan Bilgili’nin arkamdan yürümesi de bir delildir."
 
'Yaşadığım olayı çarpıtmaya basitleştirmeye çalışıyorlar' 
 
Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunda iki adet vajinal sürüntü örneği alındığını aktaran Ç." Ankara Şehir Hastanesi delilleri saklamadan yollamış. Örnekleri kaybediyorlar. Ama erkek cinsiyet geni tespit ediliyor. Ama Hüseyin Şenyurt temizleme yaptığı için yeterli olmadığı söyleniyor raporda. Yaşadığım olayı bu kadar çarpıtmaya basitleştirmeye çalışıyorlar, ben inanamıyorum gerçekten." ifadelerini kullandı. 
 
'Vajinal temizlik bile isteyerek yapılmış' 
 
Ardından müşteki  avukatı Aslı Arıhan konuştu. Şahitlerle ilgili birçok çelişkiyi tespit ettiklerini ve bunu yazılı olarak mahkemeye  sunacaklarını ifade eden Aslı, şöyle dedi:" Bu celse en büyük avantajımız kamera kayıtlarını incelemek oldu. Görüntüleri izlediğimizde  gece boyunca Serkan Durmaz ilaç taşıyor. Zaten damar yolu açtığı ve yasaya aykırı hareket ettiğini kabul ediyor. Bu ilaçlarla ilgili özel bir inceleme talep ediyoruz.  Bir boğuşma arbede izleri de belli. Görüntüler de bir tek olmayan yer mutfak. Serkan Durmaz gece boyunca kapının önündeki üçlü koltukta oturuyor. Öncelikle görüntülerin hepsinin mahkeme tarafından ayrıntılı incelenmesini talep ediyorum. Telefonun dışarı atıldığı bir bölüm var. Neden bu telefon dışarı atıldı? Sorulmasını talep ediyoruz. Tıbbi olarak açıkça sperm olduğuna dair delilimiz var. Vajinal temizliğin çok net bir şekilde bilerek isteyerek, ayarlayarak yapılmış. Müvekkilin kan örnekleri hastane tarafından  üç gün sonra atılıyor. Bununla ilgili soruşturma sürüyor. Adli Tıpa gönderilen numuneler bekletiliyor ve sonra gönderiliyor."
 
'Görev ihmali var' 
 
Sanıkların karakolla ilgili mesajlaşmaları olduğuna dikkat çeken Aslı," Burada görev ihmali var. Sadece Hasan Bilgili’nin telefonu alınıyor. Bilgili’nin telefonunda  silinen 31 numara var. Bu silinen numalar kim? Zaten diğer sanıkları temizleyip getirmişler.  Bu tecavüz olayı sabittir" diye konuştu. 
 
Ç. ye mahkeme salonundan alkışlarla destek 
 
Mahkeme başkanının " Bir dahaki duruşmada tanık dinletecek misiniz? sorusuna cevaben Sanığın taciz olaylarına ilişkin çok fazla tanığın olduğunu ancak   kimsenin kolaylıkla " ben tacize ve tecavüze uğradığım" diyemediğini vurgulayan Aslı, "Ç.B çoğu kişinin yapamadığını yaptı. Bugüne kadar dirayetle devam etmiştir" dedi. Bu sırada Ç. ye destek amacıyla mahkeme sıralarından alkışlar yükseldi. 
 
'Mağdur yargılanıyor, değersizleştiriliyor' 
 
Aslı devamla şöyle konuştu: "Hüseyin Şenyurt’un 6 ay meslekten men kararı verildi. Bunu dosyaya sunduk. Gerekli özeni göstermediği ve İstanbul Sözleşmesi kapsamında yasal dayanakları  ve mesleki kuralları ihlal ettiği için meslekten men kararı veriliyor. Hasan Bilgili ile ilgili Veterinerlik Odası 3 ay meslekten men kararı verilmiş durumda. YÖK’ten gelen dosyalarda A.Ü Veterinerlik Fakültesinde de daha önce birçok taciz iddialarını olduğu bu konuda çok fazla soruşturmalar olduğu belirtiliyor. Yabancı öğrenciye yönelik bir taciz olayı var. Kadın Türkiye’yi terk etmek zorunda kaldı. Tüm bu kanıtlar mevcutken çok acı bir şekilde mağduru yargılama ve mağdur üzerinden değersizleştirme politikası üretiliyor. Kadın cinayetlerinde de bunu görüyoruz. Daha vahim olan savunmaları da bekliyoruz karşı taraftan. Çünkü bu alanen yapılan bir şey."
 
'Duemaz'ın çok profesyonel hareket ettiği anlar var'
 
 Aslı," Görüntülerde bir saatte odada oldukları bölümde Ç. dışarı çıkarken davranışları ve Serkan Durmaz’ın gece boyunca tavırları var. İçeride ölümle tehdit ettiğini söylüyoruz. Gerçekten görüntülerin beden dili olarak ifade edilmesini istiyoruz. Ve Durmaz gece boyu neden orada bekliyor. Çok profesyonel hareket ettiği anlar var. Ne getiriyor? Devamla Stetoskop alıp geliyor. Büyük ihtimal ilacı verdikten sonra nabzı kontrol etmek için getiriyor. Madem buna bu  kadar ihtiyaç duydu. 112’yi neden aramıyor." dedi. 
 
Tutuklama talebini yineleyen Aslı, kamera kayıtlarının ayrıntılı olarak incelenmesini, önümüzdeki celsede yine tanıkların dinlenilmesini talep etti. 
 
Ardından söz alan Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetleri Bakanlığı avukatı" Ceza kanunun amacı toplum vicdanını rahatlatmaktır. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için sanıkların tutuklanmasını talep ediyoruz." dedi.
 
Mahkeme ertelendi
 
Savcılık, tutuklama tedbirin gerek olmadığını belirterek  adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını istedi.
 
Mahkeme heyeti sanık hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen üç soruşturma dosyasının mahkemeye gönderilmesi, sanığın hakkında takipsizlik kararı verilmiş ya da  dava açılması buna ilişkin iddianame gönderilmesi, Ankara İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan soruşturmaya ilişkin soruşturma dosyasının onaylı suretinin mahkemeye gönderilmesi ve Ç. tarafından dosyaya sunulan USB’nin bilirkişiye verilerek çözümün yapılmasının istenmesine, Veteriner Hekimler Derneği tarafından  sanık Hasan Bilgili hakkında  yapılan soruşturmaya ilişkin dosyanın gönderilmesine, mağdur ve sanıkların davranışlarının tespiti ve değerlendirilmesi ile ilgili Adli Tıp Uzmanından rapor alınması,tutuksuz hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 10 Hazirana erteledi.