Kanser tedavisi gören Mülkiye Esmez’in ilk duruşması yarın

  • 09:08 31 Mart 2020
  • Hukuk
MARDİN - Hakkında hazırlanan iddianamede gizli tanık ifadeleri ve kayyım protestoları “suç delili” olarak yer alan, yerine kayyım atanan tutuklu Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in yargılandığı davanın ilk duruşması yarın görülecek.
 
Mardin’in Derik ilçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkan adayları yüzde 69 oy oranıyla seçimleri kazandı. Ancak Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, 15 Kasım 2019’da gözaltına alınarak tutuklandı, ardında da yerine kayyım atandı. Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde 5 aydır tutuklu bulunan Mülkiye’nin “örgüte üye olmak” iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması yarın (1 Nisan) Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Gizli tanık ifadeleri ‘delil’ sayıldı
 
İddianamede birçok gizli tanığın beyanı suçlamaya delil olarak gösterilirken, şu ifadelere yer verildi: "Ölü olarak ele geçirilen örgüt mensubunun üzerinden elde edilen bir adet örgütsel dokümanın da bu gizli tanık ifadelerini doğruladığı, nitekim ele geçirilen dokümanda, belediye meclis üyesi ve belediye başkan adaylarının, bölgede bulunan örgüt mensupları tarafından değerlendirildiği ve aday olacak kişilerin anılan örgüt tarafından ayrıca yapılacak bir soruşturmadan sonra belirlenmesinin ve açıklanmasının istenildiğinin görüldüğü, bir kısım tanık ifadeleri ve ele geçirilen örgütsel dokümanlardan da anlaşılacağı üzere, Mardin ilinde HDP adına 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerine katılan belediye meclis üyesi ve belediye başkan adayların PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından belirlendiğinin anlaşıldığı."
 
Aday tanıtım toplantısı suç sayıldı
 
Mülkiye hakkında hazırlanan iddianamede, tutuklu Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü ve Kızıltepe Belediye Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz için hazırlanan iddianamelerde yer alan suçlamaların aynısına yer verilirken, “örgüt üyeleri ile görüştüğü”, “örgüt üyelerine maddi yardımda bulunduğu” iddia edildi. Yine diğer eşbaşkanların iddianamelerinde olduğu gibi Mülkiye’nin iddianamesinde de “aday tanıtım toplantısına katılmak” ve kayyıma karşı protestolar ile basın açıklamaları suç sayıldı.
 
Cezaevinde sağlık sorunları yaşıyor
 
Beş aydır tutuklu bulunan Mülkiye’nin kolon kanseri tedavisi gördüğü ve cezaevi koşulları nedeniyle sürekli sağlık sorunları yaşadığı öğrenildi.