Mahkeme, tedbir önerisini ‘toplumsal olay değil’ diyerek reddetti

  • 13:52 2 Nisan 2020
  • Hukuk
ANKARA-  Fadime Tekin’i katletmeye çalışan Rıza Işık’ın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Avukatların virüs salgını nedeniyle büyük bir salonda davanın görülmesi talebi, mahkeme heyeti tarafından katliam girişiminin “toplumsal olay” olmadığı gerekçesi ile reddedildi.
 
Ankara’da Sokullu semtinde 18 Eylül 2019 tarihinde 6 yıl önce boşandığı Fadime Tekin’i katletme girişiminde bulunan Rıza Işık aynı gün içerisinde tutuklanmış, Fadime ise hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. Fail Rıza Işık hakkında “beden bakımından kendisini savunmayacak kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan açılan davanın ilk duruşması Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık, Sincan L Tipi Kapalı Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantı sorunundan kaynaklı duruşmaya katılmazken, müşteki Fadime ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşma kimlik tespitinin ardından başladı.
 
Mahkeme heyeti duruşmaya katılım talebinde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan gelen avukatın mahkemeye katılım talebini kabul etti.
 
Kadın katliamı girişimi ‘toplumsal olay’ değilmiş!
 
Duruşmada söz alan müşteki avukatı, sanık Rıza Işık’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talebinde bulunarak, “Yayılan koronavirüs salgınından kaynaklı daha büyük bir duruşma salonunda duruşmanın görülmesi talebinde bulunuyoruz” dedi.
 
Mahkeme heyeti, duruşmanın büyük salonda görülmesi talebini, “mahkeme çok müştekili, çok sanıklı olmadığı veya toplumsal bir olay olmadığı” gerekçesiyle reddetti. Mahkeme heyeti ayrıca bir sonraki duruşmada tanıkların hazır edilmesine, Fadime’nin dosyasındaki tüm tıbbi evrakların Ankara Adli Tıp Grup Başkanlığı’na gönderilerek, her bir yara yönünden yaşam tehlikesi ve tıbbi tedavi ile iyileşip iyileşmeyeceği hususunda rapor almasına karar verdi.
 
Duruşma 17 Haziran’a ertelendi.