Merve Kaçmış dosyası: Müdür sayılmamış eserleri tehditle zimmetlemek istiyordu

  • 09:09 6 Nisan 2020
  • Güncel
ANTEP - Zeugma Müzesi’nde çalışan ve intihara sürüklenen arkeolog Merve Kaçmış’a ilişkin açılan dosyada savcılık ifadelerine ulaşıldı. Merve’nin çalışma arkadaşları ifadelerinde, müdür E.Ö.’nün sayımı yapılmamış eserleri Merve’ye zimmetlemek istediğini ve sürekli Merve’yi tehdit ettiğini söyledi.
 
Antep’teki Zeugma Müzesi'nde yaklaşık üç yıldır arkeolog olarak çalışan Merve Kaçmış, 13 Ocak'ta Diyarbakır'da ailesinin yaşadığı apartman dairesinden atlayarak yaşamına son vermişti. Merve’nin çalıştığı müzede müdürün uyguladığı mobbing nedeniyle intihar sürüklendiği, ardında bıraktığı mektupta bu durumu anlattığı iddia edilmişti. Merve'nin işyerinde yaşadığı baskıları anlattığı söylenen mektuba, savcılık tarafından el konuldu. Merve'nin abisi Ozan Ömer Kaçmış, kardeşinin ölümünden sorumlu tuttuğu müze müdüründen davacı oldu.
 
Soruşturma dosyasına dahil edilen müze müdürü E.Ö. ve müzede görev alan diğer çalışanların savcılıkta verdiği ifadesine ulaşıldı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına 20 Ocak 2020 tarihinde vermiş olduğu talimat dosyası doğrultusunda, müze müdürü ve müzede görevli olan şahıslara Gaziantep Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'nde sorguya alındı. İfadelerde müdür E.Ö.’nün tehdit ve baskıları sonucu Merve’nin intihar ettiği belirtilirken, müdür ise bu iddiaları inkar etti.
 
‘İntihar etmesinin nedeni E.Ö.’dür’
 
Müzede görevli olan ve sayım için kurulan komisyona başkanlık eden A.B.’nin savcılığa vermiş olduğu ifadede şunlar yer alıyor: “Biz bu komisyonu 12/12/2019 tarihinde raporumuzla birlikte sonlandırdık. Raporumuzu kurum müdürümüze teslim ettik. Ancak raporumuz kurum müdiremiz tarafından resmi olarak kabul edilmedi. Bu eserlerin bir kısmında üzerlerinde herhangi sayı ve numara yoktu. Bunun için de Merve eserleri teslim almak istemedi. Müdire hanım bunun üzerine Merve’ye baskı, aşağılayıcı kelimeler sarf etmeye başladı. Hatta bizzat benim yanımda Merve’ye ‘ben müdürüm ben ne dersem o olur, ben teslim almanı söylüyorsam almak zorundasın, sen burada sözleşmeli bir memursun senin sözleşmeni feshettiririm, seni buradan sürerim, kes sesini senin dilin fazla uzadı’ diye hitaplarda bulundu. Merve kendisine herhangi bir karşılık vermedi.”
 
A.B’nin devam eden beyanlarında, “Fakat intihar etmesinin nedeni, müdire E.Ö.’dür, çünkü E.Ö. hanım Merve’ye sürekli baskı yapıyordu. Son zamanlarda Merve’nin psikolojisi bozulmuştu. Müdire E.Ö. kurum içerisinde personelle iletişim kuramaz, herkesle sorunlu birisidir” ifadeleri yer aldı.
 
‘Merve ‘müdür arkamdan iş çeviriyor’ diye söylenirdi’
 
Sayım için kurulan komisyonda yer alan D.A.’nın ifadesinde, sunulan raporda 110 adet kazı eserinin eksik olduğu belirtilerek, E.Ö.’nün sürekli “Bitirin artık sayımı” şeklinde baskısına maruz kaldıklarına yer verdi.
 
D.A., maruz kaldıkları baskı ve tehditleri savcılıkta vermiş olduğu ifadede şunları söyledi: “Bizim bu durumu müdür E.Ö’ye anlatmaya kalksak da her seferinde bizi tersleyip reddediyordu. En son sayım raporunu müdüre sunduktan sonra yine aynı şekilde bize, ‘gidin teşhirdeki numarasız kayıtsız hepsini sayın rapora dâhil edin’ dedi. Hatta bu süreç içerisinde bana ve Merve hanıma hitaben ‘bu zamanında ve benim istediğim gibi bitmezse Ankara’dan teftiş gelir, sizin sağa sola tayininiz çıkarılır’ diye tehditvari konuşmaları oluyordu. Bu tehditler ve baskılardan dolayı özellikle devralan olduğu için Merve Kaçmış’ın ve komisyon üyeleri olan bizlerin psikolojileri bozulmuştu. 09/01/2020 günü E. Hanım bize hitaben ‘Ankara’ya bu durumu bildirirsek size soruşturma açarım’, Merve hanıma hitaben  ‘Senin dilin uzamış sen sus’ şeklinde, A.B.’ye hitaben de ‘Sen üslupsuzsun’ diye söylemlerde bulundu. Yine zaman zaman Merve Hanım bize, ‘müdür benim arkamdan iş çeviriyor’ diye söylenirdi. Merve’nin de bu baskı ve korkutmalara dayanamayarak intihar ettiğini düşünüyorum.”
 
Müzede görevli olan R.E.’nin savcılıkta vermiş olduğu ifade de müdürün Merve’yi tehdit ettiği şeklinde. Merve’nin zaman zaman kendisine, depoda çok fazla kayıtsız eserlerin bulunduğunu ve bu nedenle sayımı yapmakta güçlük çektiklerini, E.Ö’ün sürekli sayımı bitirmesi ve teslim işlemlerini yapması hususunda baskı kurduğunu paylaştığını dile getirdi. R. de “Merve’nin bu baskı ve tehditlere dayanamayarak intihar ettiğini düşünüyorum” dedi.
 
Müdür E.Ö. mobbingi inkar etti
 
Müze müdürü E.Ö. ise Antep Cumhuriyet Başsavcılığına vermiş olduğu ifadede mobbingi inkar ederek, “Ben hiçbir personelime özellikle Merve Kaçmış’a baskı kurmadım, tehdit etmedim. Yani Merve’nin intihar etmesiyle benim hiçbir ilgim yoktur. İsnat edilen suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum” şeklinde ifade verdi. 
 
Tarihi eserleri Merve’ye verenin ifadesi alınamadı
 
Ayrıca sorgu tutanağında, tarihi eserleri Merve Kaçmış'a devreden  Ü.Y.P.'nin ifadesinin alınmadığı, kurum ile yapılan görüşmede ücretsiz izne ayrıldığı ve yurt dışında olduğu için  ifadesinin alınamadığı yazıldı.