12 kişinin tutuklanmasına itiraz edildi

  • 12:47 28 Mayıs 2020
  • Hukuk
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği'ne dönük soruşturma kapsamında 12 kişinin tutuklanmasına avukatları tarafından itiraz edildi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rosa Kadın Derneği'ne dönük başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 18 kişiden 9’u kadın 12 kişinin tutuklanmasına itiraz edildi. 12 kişinin avukatları, tutuklanmalara karşı Diyarbakır 1'inci Sulh Ceza Hakimliği’ne itiraz etti. Müvekkillerinin serbest bırakılmasını isteyen avukatlar, dilekçelerinde soruşturmadaki kısıtlılık nedeniyle müvekkillerinin ne ile suçlandıklarına dair tek bilgilerinin emniyet ifadesinde sorulan sorulardan ibaret olduğuna işaret etti. 
 
Savunma hakkı 
 
“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla böbrek hastası 3 yaşındaki oğluyla cezaevine konulan Rosa Kadın Derneği üyesi ve HDP Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan’ın avukatı Berdan Acun Mezopotamya Ajansı’na konuşarak, itiraz dilekçesinde, soruşturmadaki kısıtlılık nedeniyle sağlıklı savunma yapmalarının engellendiğini belirtti. Avukat, avukatların Anayasa ve kanunlarda düzenlenmiş olan savunma haklarının ihlal edildiğini vurguladı. 
 
‘Gizli tanık güvenlik görevlisi’ 
 
Soruşturma dosyasındaki gizli tanık beyanlarının soyut ve genel-geçer beyanlardan ibaret olduğunun altını çizen avukat, “Gizli tanık beyanları gerçeği yansıtmadığı gibi gizli tanığın Tanık Koruma Kanunu kapsamına alınıp gizli tanık olma şartlarının bulunmadığı ve bu şahsın bir güvenlik görevlisi olduğunu düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.