Gazeteci Ferda Yılmazoğlu’nun iddianamesi 22 ay sonra hazırlandı

  • 09:07 30 Mayıs 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - Tutuklu bulunan gazeteci Ferda Yılmazoğlu ve HDP’li Seyhan Çiçekli hakkında 22 ay sonra iddianame hazırlandı. Ferda ve Seyhan hakkında ifade veren 5 kişinin çelişkili ifadeleri dikkat çekerken, 8 Mart kutlaması ve telefon ajandası suç sayıldı. 
 
İstanbul’da 4 Ağustos 2018 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Ferda Yılmazoğlu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyesi Sehyan Çiçekli, çıkarıldıkları mahkeme tarafından ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı. Aynı dosya kapsamında Teymen Öztürk ve Faruk Öztürk de ‘örgüte yardım’ iddialarıyla tutuklanırken, 4 kişi hakkında 22 ay sonra iddianame hazırlandı.
 
 ‘8 Mart’ı kutluyorum’ demek suç sayıldı
 
Seyhan Çiçekli’nin üzerinden çıkan renkli kağıtlarda “Senin şahsında tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” yazısı ve Kürtçe notların bulunduğu defter suç sayılarak iddianameye eklendi. Yine whatsapp yazışmaları suç delili olarak görüldü. Seyhan’ı fotoğraflardan teşhis ettiği belirtilen 3 kişinin Seyhan’ın kullandığını iddia ettiği kod isimleri ise farklı farklı söylemesi dikkat çekiyor. Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında Şehriban Demir isimli kişinin Seyhan’ın ‘Amara’  kod ismini kullandığını, KDP tarafından Türkiye’ye teslim edilen Nurten Denker isimli kişinin Seyhan’ın Yüksel’ kod ismini kullandığını, Mevlüde Gündüz de Seyhan’ın ‘Jiyan’  kodunu kullandığını ileri sürdü.
 
Ferda’nın JINHA ajandası suç sayıldı
 
Ferda’nın ise üzerinde bulunan “Ajansa Nuçeya JIN di 8 e Adare de Dikeve Sala Xwe ya 4 an JINHA” yazılı ajandasının içeriği suç sayıldı. Ajandada 20’ye yakın sayfada telefon numarası olduğu belirtilerek bu numaraların şifrelenmiş olarak yazılmış olabileceği ileri sürüldü. Savcılık, yazılan numaraların örgütsel gizlilik içerisinde irtibatta oldukları kişilerin numaralarını şifreli şekilde not tuttuğunu değerlendirdi. Ferda’ya yönelik yapılan fiziksel takip ve güvenlik kamera kayıtlarına yer verilmesi dikkat çekti.  Mevlüde Gündüz isimli kişi, Ferda’ın ‘Dersim’ kod adını kullandığını, Ekrem Demir ise Ferda’nın ‘Acil’ kod adını kullandığını iddia ederken, Canan Ceyhan isimli kişinin de ‘Ferda’ kod adını kullandığını belirterek, kendi adını kod adı olarak kullandığını söylemesi dikkat çekti. 
 
Davanın ilk duruşması 25 Haziran tarihinde görülecek.