Avukatların dosyası incelemeye alındı

  • 19:58 1 Haziran 2020
  • Hukuk
İSTANBUL - ÇHD’nin başvurusu ile ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın dosyası ön incelemeye alındı.
 
Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD), ölüm orucunda olan Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’ne yaptığı tahliye başvuru dosyası ön incelemeye alındı.
 
Öte yandan Türkiye’den 400 avukat Yargıtay’a dilekçe ile başvurarak kararın bozulmasını ve tutuklu avukatların tahliyesini istedi. 20 ülkeden 356 avukat da aynı dilekçe ile meslektaşlarının tahliyesini ve beraatını talep etti. Yurtdışından gönderilen dilekçelerin imzacıları arasında çok sayıda baro başkanı ve hukuk örgütü temsilcisi var. Toplamda 756 dilekçenin tamamı bugün Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nde incelemede olan dava dosyasına sunuldu.
 
‘Tüm yargılama işlemi kanuna aykırıydı’
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan ÇHD’li avukat Güçlü Sevimli, ölüm orucunda olan ÇHD'li avukatların yargılandığı ve toplamda 159 yıl ceza aldığı dosyanın Yargıtay'da incelemeye alındığı gün Türkiye ve dünyadan tahliye ve kararı bozma talepli dilekçelerin yağdığına dikkat çekti.  Dosyanın normal şartlarda mutlak surette bozulması gerektiğini söyleyen Güçlü, “Öyle ki İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce yürütülen sözde yargılama faaliyetinin neredeyse tüm işlem  ve kararları açıkça ceza muhakemesi kanununa aykırıydı” dedi.
 
‘Ciddi endişelere sahibiz’
 
“Yargıtay’ın dosyayı bozma noktasında bir karar vereceğinden maalesef şüphelerimiz bulunmakta” diyen Güçlü, “Ve hatta daha ötesi, onama kararı verilebileceği ihtimali bakımından ciddi endişelere sahibiz. Yargılamanın bugüne kadar ki seyri adeta bunun kanıtı mahiyetinde. Siyasi iktidar bu dosya üzerindeki elini çeker ise hukuken dosyanın bozulması dışında bir ihtimal gözükmemektedir” diye belirtti.