Dozgin Temo tahliye edilmedi: Duruşma 28 Temmuz’a ertelendi

  • 15:32 2 Haziran 2020
  • Hukuk
URFA - Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları sırasında 21 Ekim 2019 tarihinde Eyn İsa’da gözaltına alınan Dozgin Temo’nun ilk duruşması görülürken, mahkeme “katalog suçlar” gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verdi.
 
Türkiye ve ona bağlı güçlerin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Eyn İsa kentine bağlı Mişrefa köyüne yönelik başlattığı saldırılarda, 21 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınan Dozgin Temo (Çiçek Kobanê), tutuklanarak Urfa T Tipi Cezaevi’ne götürülmüştü. Hakkında açılan davanın ilk duruşması bugün Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, Dozgin de duruşmada hazır bulundu.
 
Duruşma, savcılığın iddianameyi okumasıyla başladı. Ardından, tercüman aracılığı ile Kürtçe ifade veren Dozgin, Kuzey Suriye'deki en örgütlü güce kendi isteği ile katıldığını söyleyerek, silah kullanmadığını ve insani yardım faaliyetlerinde görev aldığını belirtti.
 
‘ÖSO’nun kolluk görevi yoktur’ 
 
Dozgin’in avukatı Hidayet Enmek ise, iddianamenin kendilerine tebliğ edilmediğini ifade ederek, inceleyip ayrıntılı savunma yapmak istediklerini dile getirdi. Hidayet, "Dosyada bunlar yer almıyor. ÖSO mensuplarından kimlerin müvekkilimizi dertest ettiği belli değil. Müvekkilimizi ne şekilde yaralandığına ilişkin dosyada bir belge ve bilgi bulunmamaktadır. ÖSO'nun kolluk görevi yoktur. Ayrıca gözaltına alma yetkisi de yoktur. Haksız ve hukuksuz bir gözaltı söz konusudur. Bu şekilde iddianamenin düzenlenmesinde eksiklik yapıldığı anlaşılmaktadır. Müvekkilimiz Rakka doğumludur, Suriye’lidir. Müvekkilimize karşı yapılan hukuka aykırı gözaltı işleminin kimler tarafından ne şekilde yapıldığının anlaşılması bu suçlama için elzemdir. Bu nedenle gözaltı işlemi yapan kişilerin beyanlarına başvurulması için kolluktan sorulmasını talep ediyoruz" dedi.
 
Ardından kısa bir ara veren mahkeme, avukatın taleplerini reddetti. 
 
Mahkeme, Dozgin hakkındaki suçlamanın "katalog suçlardan" olması gerekçesiyle tutukluluk halinin devam edilmesine karar verdi. 
 
Duruşma 28 Temmuz'a ertelendi.