DTK faaliyetlerinden yargılanan 2 kişi tahliye edildi

  • 15:33 5 Haziran 2020
  • Hukuk
URFA - Urfa'da, önceki dönem Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Leyla Mümin ile hasta tutsak Feridun Günbegi, haklarında açılan davadan tahliye edildi.
 
Urfa'da, 9 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınan aralarından sendika üyeleri ve Kürt siyasetçilerin  de bulunduğu 23'ü tutuksuz toplam 30 kişi hakkında "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla açılan davanın 4'üncü duruşması Urfa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuklu yargılanan hasta tutsaklar Muzaffer Çakmak ve Feridun Günbeği ile önceki dönem Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Leyla Mümin, Mehmet Kültür, Songül Arpa, Ahmet Yenilmez ve Vahit Akgün, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Avukatları da duruşmada hazır bulundu. 
 
DTK faaliyetleri suç sayıldı
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) delegesi olmak ve çalışmalarına katılmak ile suçlanan sanıklar, savunmalarında DTK'nin yasal bir kurum olduğunu ve faaliyetlerinin ilegalize edilemeyeceğini ifade etti. Avukatlar ise, DTK'nin çalışmalarını legal zeminde yürüttüğünü, TBMM tarafından resmi düzeyde muhatap alındığını, aksi bir hukuki karar olmadığını belirterek, tahliye talep etti.
 
Hasta tutsaklar Feridun Günbegi ve Muzafer Çakmak'ın avukatı Hidayet Enmek ise, müvekkillerinin hayati sıkıntıları bulunduğuna dikkati çekerek, tedavisi olmayan kronik hastalıkları bulunduğunu belirtti. Hidayet, müvekkillerinin tahliyesini istedi. 
 
Mahkeme, hasta tutsak Feridun Günbegi ve önceki dönem Eğitim Sen Şube Eşbaşkanı Leyla Mümin'i adli kontrol şartı ile tahliye ederken, 5 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.