Reyhan Yalçındağ:Vekilliklerin düşürülmesi Anayasa'ya aykırı

  • 09:15 6 Haziran 2020
  • Hukuk
 
 
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ,  müvekkilinin tahliyesini beklediğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmeksizin Meclis'te vekilliklerin düşürülmesine yol açan cezanın okunması, uygulanması, Anayasa’nın kendisine, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırıdır” dedi.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları ve CHP’li Enis Berberoğlu’nun vekillikleri önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda düşürüldü, ardından vekiller gözaltına alınarak tutuklandı. Enis Berberoğlu koronavirüs tedbirleri kapsamında tahliye edilirken, HDP’li iki vekil hala cezaevinde. Yıllardır verdiği kadın mücadelesi ve en son tecride karşı girdiği açlık greviyle de bilinen Leyla Güven’in tutuklanmasına ve vekilliğinin düşürülmesine kadınların da tepkisi büyük. 
 
Leyla’nın avukatı Reyhan Yalçındağ, yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti. Reyhan, müvekkilinin tutuklanmasının hukuka aykırı olduğunu kaydederek, devletin Anayasa’nın 83’üncü maddesini yok saydığını söyledi. 
 
‘Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmedi’
 
Reyhan, müvekkillerinin vekilliklerinin düşürülmesine yol açan dosyaların, hem Anayasa hem de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) kapsamında koruma altına alınan siyasi parti faaliyetlerini yürütme haklarından dolayı verildiğini söyledi. DTK ve belediye başkanlığı yaptığı dönemlerden Leyla Güven’e, ‘KCK ana dosyasından’ ‘örgüt üyeliği’ gerekçesi ile hapis cezası verildiğini hatırlatan Reyhan, hukuka aykırılıkların son derece net olduğunu vurguladı. Reyhan, “Ergenekon ve Balyoz dosyalarında ‘kumpas’ deyip kapatılırken Kürt siyasetçilerine dönük bu dosyalar devam ettirildi. En nihayetinde Yargıtay kararı onandıktan sonra Anayasa Mahkemesi’ne tarafımızca bireysel başvuru yoluna gidildi. Anayasa Mahkemesi’nin kararı beklenmeksizin bu biçimi ile Meclis'te vekilliklerin düşürülmesine yol açan cezanın okunması, uygulanması son derece hukuka aykırı, Anayasa’nın kendisine aykırı, tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelere aykırıdır” dedi.  
 
 ‘Anayasa’nın 83’üncü maddesi yok sayıldı’
 
Anayasa’nın 83’üncü ve 84’üncü maddelerine dayanarak, Leyla ve Musa milletvekili seçildiğinde Yargıtay’a dosyanın durdurulmasına dönük yazılı talepte bulunduklarını aktaran Reyhan, “Anayasa’nın 83’üncü maddesi yok sayıldı. Dosyanın devam ettirilmesine karar verilerek nihayetinde milletvekili değilmiş gibi cezaları onandı. Kesinleşme şerhleri düzenlendi ve okunarak vekillikleri düşürüldü” sözlerine yer verdi.  
 
‘Önümüzdeki haftalarda ciddi bir karar bekliyoruz’
 
Bundan önceki süreçte HDP’li milletvekillerinin vekilliklerinin düşürüldüğünü hatırlatan Reyhan, “Selma Irmak, Osman Baydemir ve rahmetli İbrahim Ayhan ceza almalarından kaynaklı Meclis'te okunması sureti ile vekillikleri düşürüldü. Bundan kaynaklı AİHM’de devam eden bir başvuru var ve hükümete komünike edildikten sonra yazılı görüşler sunuldu. Bizler de başvurucuların yasal temsilcileri olarak son layihamızı geçtiğimiz Ocak ayında sunduk. Önümüzdeki haftalarda bununla ilgili ciddi bir kararı beklediğimizi de ifade etmek istiyorum” diye belirtti.
 
‘İvedilikle tahliye edilmeli’ 
 
Reyhan son olarak, tüm sürecin hukuksuz işlediğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Sonuç itibari ile yangından mal kaçırır gibi bu biçimi ile milletvekillikleri düşürülerek; güvenlik, özgürlük haklarının hiçe sayılması, cezaevine konulması, yine Leyla Güven’in sadece iki ay yatarı kalmasına rağmen 6 ayı düştükten sonra diğer tüm dosyalarda ‘denetimli serbestlik’ uygulamasına geçilmemesi hukuksuzluktur. Konunun takipçisi olacağız. Diyarbakır Adliyesi’nde yetkili makamlara sunduğumuz yazılı başvurularının takibini yapmaktayız. Müvekkilimin ivedilikle tahliye edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”