Asli kusurlu müftüye 15 yıla kadar hapis istendi

  • 17:19 28 Haziran 2020
  • Hukuk
 
 
DİYARBAKIR - Kulp'ta 6 çocuğun yaşamını yitirdiği Kuran kursu yangınında asli kusurlu görülen dönemin İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik'e 15 yıla varan hapis istemiyle dava açıldı.
 
Diyarbakır Kulp’ta Karaağaç Köyü Kuran Kursu’nda 1 Aralık 2015’te çıkan yangında 6 çocuğun yaşamını yitirmesine ilişkin dönemin İlçe Müftüsü Selahattin Özçelik hakkında soruşturma izni verilmemesi kararının kaldırılmasından sonra dava açıldı. Diyarbakır 6’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, Kuran kursu öğreticisi Faruk Işık’a 9 yıl 2 ay hapis cezası verilen karar duruşmasında, mahkemenin “suç duyurusunda” bulunduğu Selahattin Özçelik hakkında, Kulp Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma izni talebinde bulunduğu ve Kulp Kaymakamlığı’nın “soruşturma izni” vermemesi kararının Gaziantep Bölge Adliyesi tarafından kaldırılmasının ardından açılan soruşturma tamamlandı.
 
Müftülük kusurlu
 
Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili hazırladığı fezlekenin gönderilmesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, olaya ilişkin bilirkişi raporunun ilkinde Müftü Selahattin Özçelik'in kusurlu bulunmadığı, ikinci bilirkişi raporunda Kulp Müftülüğü’nün binada iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik gerekli önlemleri almadığı, binada risk değerlendirmesi yaptırmadığı kaydedildi.
 
İş sağlığı ve güvenliği konularında personeli eğitmediği, gerekli denetim mekanizmasını oluşturmadığı için olayda Kulp Müftülüğü'nün sorumluluğu ve kusurunun olduğu vurgulandığı iddianamede, olay günü görevde olan müftü Selahattin Özçelik’in yangının meydana geldiği binanın sorumlusu olarak olayda asli kusurlu olduğuna işaret edildi. 
 
Yatılı olmayan kursta öğrenciler bırakıldı
 
Kursa, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından faaliyet izni verildiği ve söz konusu kursun yatılı olmamasına rağmen öğrencilerin yatılıya bırakıldığına dikkat çekilen iddianamede, kursun sorumlu hocası Faruk Işık olduğu ve Kulp Müftülüğünden fahri Kuran kursu eğiticisi olan Abdullah Taş isimli personelin öğrencilere eğitim verdiği, öğrencilerin kaldığı odanın soğuk olmasından dolayı öğrenciler tarafından “UFO” diye tabir edilen elektrikli ısıtıcıyla ısınmaya çalıştıkları, bunun sonucunda gece yangın çıktığı ve 6 öğrencinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.
 
Kimseden şikayetçi olunmadı
 
Olayda ölen çocuklarının babaları ile yaralanan öğrencilerin kimseden şikayetçi olmadığı belirtilen iddianamede, hazırlanan ilk bilirkişi raporunda müftülüğün kusurlu bulunmadığına vurgu yapılarak, soruşturma safhasında yaşanan gelişmeler ile mağdur, tanık ve şüphelilerin ifadelerine yer verildi.
 
15 yıla kadar hapis istendi
 
İddianamede, müftü hakkında "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.