Zülal Tütüncü’yü katleden erkeğin karar duruşması yarın

  • 09:10 29 Haziran 2020
  • Hukuk
İZMİR - Zülal Tütüncü’yü katleden Günhan Öztürk hakkında görülen davanın karar duruşması yarın. Mütalaada fail hakkında “canavarca hisle öldürme” suçundan değil “kasten öldürme” suçundan ceza istendi.
 
İzmir’in Bornova ilçesinde üniversite öğrencisi Zülal Tütüncü’yü katleden Günhan Öztürk hakkında görülen davanın karar duruşması yarın Bayraklı Adliyesi 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Fail hakkında iddia makamı tarafından “Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet” ve “kasten öldürme” suçundan üst düzeyde ceza alması talep edilmişti.
 
Fail ilk duruşmada Zülal’in psikolojik rahatsızlığı olduğunu ve ilaç kullandığını iddia etmişti. Duruşmada fail kesici aletle katlettiği Zülal’le o gece tanıştığını iddia ederken, Zülal’in cüzdanında bulunan vesikalık fotoğrafın ise olay gecesi kendisinden alındığını iddia etmişti. Bir sonraki duruşmada ise mahkeme heyeti, Ulusal Kriminal Büro’dan bilirkişi tayin ederek, Zülal’in telefonundaki delil teşkil eden bilgilerin raporunu istemek üzere İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılmasına ve sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığına dair düzenlenecek raporun mahkemeye gönderilmesine karar verdi. 
 
‘Canavarca hisle’ değil ‘kasten öldürme’den ceza istendi
 
26 Şubat 2020’de görülen davanın 8’inci duruşmasında ise olayın yaşandığı günün üç ay öncesine ait Zülal ve failin telefon görüşmelerinin HTS (Historical Traffic Search -Geçmişe Dönük Arama Trafiği) kayıtlarının mahkemeye ulaştığı belirtildi. Duruşmada mütalaasını sunan iddia makamı, müşteki avukatının “canavarca hisle öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile yargılanması talebine karşı fail hakkında “ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanuna muhalefet” ile “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmesini istedi.
 
Pandemi nedeniyle ertelenen duruşma 30 Haziran (yarın) tarihinde görülecek.