Figen ve Selahattin'in tutukluluk incelemesi yapıldı: Hala delil toplanmamış!

  • 17:31 29 Haziran 2020
  • Hukuk
ANKARA - HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk incelemesi yapıldı.  Figen ve Selahattin hakkında “savcının hala delil topladığı” iddiası ile tutukluluğun devamı kararı verildi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan 6-8 Ekim Kobanê eylemlerine ilişkin soruşturmada tutukluluk incelemesi yapıldı.
 
Ankara 6’ncı Sulh Ceza Hakimliği tarafından duruşmalı olarak yapılan tutukluluk incelemesine eşbaşkanların avukatları Kenan Maçoğlu ve Levent Kanat katıldı.
 
Tutukluluk incelemesinin yapılacağı avukatlara telefon ile haber verildi. Figen ve Selahattin'in tutukluluk incelemesinin 26 Haziran Cuma günü yapıldığı, kararın da bugün tebliğ edildiği öğrenildi.
 
Tutukluluk incelemesi sırasında savunma yapan avukat Levent Kanat, “Her ikisinin yargılama süreçlerinde hukuka uygun bir yargılama pratiğinin işlemediğini anti-hukuk olarak değerlendirebileceğimiz kararlar verildiğini söylüyoruz. Soruşturma dosyasında gizlilik kararı olduğu için biz dosyayı göremiyoruz. Haklarındaki iddiaların delillerin neler olduğunu bilmiyoruz. Savunma hakkımız ihlal ediliyor” dedi.
 
Soruşturmanın  başladığı tarihte  müvekkillerinin şüpheli olmadıklarına dikkat çeken Levent, “Selahattin Demirtaş'ın Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye ve AİHM'in ihlal kararından sonra bu soruşturma dosyası dahil edilip tutuklanmışlardır. Bu dosyada sonradan dahil edilmelerini gerektirir hukuki delil yoktur. Diğer önceki meslektaşlarımın da tahliye dilekçelerini tekrar ederim” ifadelerinde bulundu.
 
'Yargılamalar hukuki değil'
 
Avukat Kenan Maçoğlu da meslektaşının beyanlarına katılarak, şunları söyledi: “Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın hem yargılandıkları ana dosyalarda hem de sonradan eklendikleri soruşturma dosyasının tüm aşamalarında tutuklanmalarının hukuki değil de siyasi olduğunu ifade etmişlerdir. Biz bu mevcut hukuksuzluğun bir an önce sona erdirilmesini talep ediyoruz.”
 
Avukatların savunması ardından açıklanan hakimlik kararında, “Tutuklu şüpheliler Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı suçlarının vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren deliller, şüphelilerin saklanma veya kaçma şüphesini uyandıran somut olguların varlığı ile şüphelilerin kaçma ve delillerin karartma ihtimalinin varlığı, şüphelilerin üzerine atılı suçların niteliği ve tutuklanma sebeplerinin devam etmesi, soruşturmanın henüz devam ediyor oluşu ve delillerin henüz toplanamamış olması ile mevcut delil durumu dikkate alındığında şüphelilerin tutukluluk halinin devamına karar verildi” denildi.
 
Ne olmuştu?
 
HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında 20 Eylül 2019 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6-8 Ekim Kobanê olayları kapsamında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma”, “bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmeye azmettirme”, “birden fazla kişi ile birlikte gece vaktinde suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla yağmaya azmettirme”, “bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürmeye teşebbüse azmettirme”, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılmaya azmettirme” iddialarıyla soruşturma başlatılmıştı. Figen ve Selahattin aynı gece soruşturma kapsamında Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.
 
Söz konusu karara, Başak Demirtaş Twitter hesabından tepki gösterdi. Başak, “Savcı 6 yıldır delil toplayamamışmış. Figen ile Selahattin kaçacakmışmış. aqlê sivik barê giran e” dedi.