Eşbaşkan Belgin Diken’e 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi

  • 09:02 4 Temmuz 2020
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Yerine kayyım atanan Yenişehir Belediye Eşbaşkanı Belgin Diken hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede “örgüt üyeliği” iddiasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yerine kayyım atanan Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken’e “örgüt üyeliği" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede Belgin’in belediye eşbaşkanı olduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) aday tanıtımına ve basın açıklamalarına katılması suç sayıldı.  
 
Yasal olmayan DTK Meclis'e davet edilmişti
 
İddianamede PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması amacı ile Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine ilişkin yapılan basın açıklamalarına katılan Belgin’in, Leyla’nın taleplerini dile getirmesinin suç olduğuna yer verildi. İddianamede, “Yasal kuruluşu bulunmayan ‘sözde’ DTK Eşbaşkanı Leyla Güven” ibaresi kullanılırken 2012 yılında dönemin Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in DTK’yi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış resepsiyonuna davet edilmesinin göz ardı edildiği görüldü.
 
Valilik onayı ile açılan derneğe üyelik suç sayıldı
 
Ayrıca iddianamede Belgin’in, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapanan Kongreya Jınên Azad’a (KJA) üye olması suç olarak görülürken KJA’nın valilik izni ile açılmış, resmi bir kurum olduğu belirtilmedi.
 
Partisinin aday tanıtımına katılmak da suç
 
İddianamede Belgin’in cenazeye katılması, HDP’nin belediye eşbaşkan adayı olarak gösterdiği aday tanıtımına ve partisinin kazandığı belediyelere ilişkin yapılan kutlamalara katılması suç sayıldı.  Belgin’in HDP ilçe seçim büro açılışları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il kongresine katılması, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’a verilen hapis cezasına ilişkin yapılan basın açıklamasına ve Newroz’a katılması da iddianamede suç olarak gösterildi. 
 
İzinli eylem ve etkinliklere de ceza
 
İddianamenin devamında Belgin’in, kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne dönük yapılan kayyım eylemleri,1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginde bulunması, Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in ve Şırnak’ta katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın anmalarına katılması, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişini protesto etmek amacı ile yapılan yürüyüşte bulunması da ayrıca suçlar arasında bulunuyor.
 
Savcı 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istedi
 
Belgin hakkında “örgüt üyesi olma" iddiasıyla 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
Belgin’in 6 Haziran’da görülmesi beklenen ilk duruşması koronavirüs salgını nedeniyle 14 Ekim’e ertelenmişti.