Savcılık kadınları hedef alan paylaşıma takipsizlik verdi

  • 11:36 7 Temmuz 2020
  • Hukuk
İSTANBUL- Oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Avukat Feyza Altun hakkında sosyal medya üzerinden yapılan ağır hakaretleri savcılılık,’ ağır eleştiri’ sayarak takipsizlik verdi.
 
Oyuncu Berna Laçin, gazeteci Nevşin Mengü, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Avukat Feyza Altun hakkında sosyal medya üzerinden yapılan ağır hakaretleri savcılılık,’ ağır eleştiri’ sayarak takipsizlik verdi.
 
Sözcü’den Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre kamuoyunun büyük tepki gösterdiği paylaşım hakkında oyuncu Berna Laçin,savcılığa şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşımı yapan Kadir G., hakkında “sesli ve yazılı görüntülü bir ileti ile hakaret” ve “tehdit” suçlarından soruşturma başlattı.
 
Darbe tartışmalarının yaşandığı günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal‘ın ”Etik kurallara uyan milli hesaplar” diye tanımladığı hesaplar, Berna Laçin, Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu ve Feyza Altun’u hedef alan hakaret ve taciz içerikli paylaşımlar yaptılar.
 
“Ağır eleştiri”
 
Soruşturmayı tamamlayan savcılık, paylaşımı yapan Kadir G., hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Kararda, tehdit suçu bakımından atılı suçun unsurlarını oluşturacak eylemin bulunmadığını belirtildi.
 
Takipsizlik kararında Yargıtay kararlarına atıfta bulunularak, söz konusu davranışın “ağır eleştiri niteliğindeki davranış”, “kaba söz” ve “kaba ve nezaket dışı hitap tarzı” olduğu belirtilerek, bu tür davranışların hakaret suçunu oluşturmayacağı savunuldu.
 
Kararda ayrıca, “Açık olmayan bazı sözlerin hakaret kapsamına girip girmediğinin değerlendirilmesi için bu sözlerin içeriğinin bulunması ya da çok açık biçimde anlaşılır olması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.